Зокрема, експерт зазначає, що претензії до української сторони можуть бути лише за фактом відбору газу.
«Подана заявка про те, що передбачається (зменшення обсягу поставок газу – Ред.) – це ж не означає, що саме так і буде. Окрім цього, потрібно брати до уваги, що «Нафтогаз Україна» може не вибрати весь законтрактований обсяг газу. Але, як показує практика минулого і цього року, закупки газу у дочірніх компаніях «Газпрому» робить не тільки «Нафтогаз», але й наприклад підприємства, що входять в так звану групу Фірташа. І виходить така ситуація, що з формальної точки зору «Нафтогаз» не вибирає законтрактовані обсяги, але фактично Україна вибирає їх, тому що ще кілька мільярдів кубометрів додатково беруть підприємства Фірташа», – заявив Гончар.
За його словами, з формальної точки зору до «Нафтогазу» можуть бути претензії у зв’язку зі зменшенням обсягів експорту російського газу.
«Однак, зараз така ситуація в «Газпрому», що зчепитися й з «Нафтогазом», означає ще більше ускладнити своє становище. На тлі тих проблем, які він має в Європі, претензій, які до нього пред’явлені з боку європейських компаній, тих проблем, які дамоклевим мечем висять над ним з боку Європейської комісії, роздмухувати ще й конфронтацію з Україною достатньо складно. А ще плюс треба враховувати, що ускладнюється становище «Газпрому» всередині самої Росії, де він дедалі більше зазнає пресингу з боку різних відомств, які звинувачують його в неефективносності корпоративної політики, завдаючи шкоди державному бюджету», – пояснює Гончар.
«Звичайно, «Газпром» обрав гнучку цінову політику продажу свого газу, але за цих обставин, коли лавиноподібно зростає кількість проблем на його адресу, навряд чи він відважиться на якісь надто радикальні дії, хоч вони й передбачені контрактом. Найголовніше, щоби продажні корумповані українські урядовці і представники олігархату, які постійно шукають певних схем, не пристали на пропозиції, від яких так би мовити не можуть відмовитися», – додав він.
У випадку, якщо «Газпром» таки подасть скаргу в суд на Україну, Гончар прогнозує, що у відповідь повинен поступити зустрічний позов.
«В такому випадку українська сторона має подати зустрічний позов проти «Газпрому», аби показати, що здійснюється дискримінаційна політика при постачанні газу в Україну. Думаю, в «Газпромі» також враховуються таку імовірність. І на тлі тих процесів, які зараз відбуваються в Стокгольмському арбітражі проти «Газпрому», виглядає дуже сумнівним, що «Газпрому» вдасться досягти успіху, оскільки не тільки Україна звинувачує «Газпром» в цьому, а й інші країни – члени ЄС заявляють про невиправдану, дискримінаційну політику «Газпрому», – зазначив експерт.
«Тому я не думаю, що, по-перше, процес такого судового розгляду буде швидким, якщо «Газпром» на це відважиться. Це ж не Басманний суд Москви, а міжнародний арбітраж. По-друге, немає жодного прецеденту, коли б «Газпром» виграв судовий позов, поданий в останні роки щодо ціни на газ. Навпаки, як правило, у таких випадках «Газпром» не доводив справу до судового розгляду, а в переговорному процесі погоджувався в той чи інший спосіб знизити ціну на газ», – підсумував він.
Читайте також: Тест Газпромом. Перемога ЄС у конфлікті з Газпромом може мати серйозні наслідки для розвитку України
Нагадаємо, міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко повідомив, що НАК "Нафтогаз України" направила російському "Газпрому" заявку на закупівлю 24,5 млрд куб. м природного газу в 2013 році, що на 2,5 млрд (9,3%) менше, ніж запланований обсяг імпорту в 2012 році.
Як відомо, відповідно до контрактів від 2009 року, які підписані на умовах "бери або плати", мінімальна кількість газу, який "Нафтогаз" повинна імпортувати з Росії, становить 33,3 млрд куб. м.