Експерт: корупція та бездумна політика влади позбавляють аграріїв прибутків з високого урожаю

18 Вересня 2013, 12:31

«За останні 15 років такої цінової політики у спектрі зернових культур, як цього року, не було.  Практично всі зернові культури виявилися збитковими для дрібних і середніх товаровиробників. У закупівельній ціні ми програємо навіть Росії – на 20 %, адже там закупівельні ціни на пшеницю третього класу за тонну склали близько 1800-1900 грн, а в нас – 1300 грн. Я вже не порівнюю із ціновою політикою Польщі, Франції, Німеччини», – наголошує Томич.

За його словами, минулого року середня закупівельна ціна пшениці в Україні за тонну складала 2 000 грн, а соняшника – 4 500 грн (цього року – 2 500 грн).

«Через таку цінову політику в українських підприємців немає ресурсів вкладати у врожай 2014 року, тому вони відмовляються сіяти (а посівна компанія має от-от початися). А якщо додати ще й несприятливі погодні умови, то наступного року валове виробництво зерна в Україні може скласти всього 40 млн тонн», – прогнозує експерт.  

Як пояснює Томич, цього року були штучно занижені закупівельні ціни – це пов’язано із корупційною логістикою, дорогим доставленням зерна і відсутністю інтервенції державного фонду, що призвело до монополізації ринку.

Що ж до валового виробництва зерна, то воно зросло у порівнянні з минулим роком.

«Ще у травні я прогнозував валове виробництво зерна в Україні у межах 50 млн тонн, і мої оцінки не змінились. Те, що там до листопада-грудня будуть підтасовувати й "збільшувати" валове виробництво, немає нічого реальною ситуацією. В Україні в останні п’ять років розроблені програми, декларації, низка нормативних документів, які ставили питання, що в найближчі роки валове виробництво зерна складе 80 млн тонн, але нічого не змінюється. Окрім того, замість збільшення виробництва, наступного року прогнозую зниження до 40 млн тонн», – відзначає експерт.

Як повідомлялось, Україна у 2013/2014 маркетинговому році (МР, липень 2013 – червень 2014) може посісти друге місце в світі за експортом зерна, якщо продасть на зовнішні ринки 30,2 млн. тонн зерна.

Нагадаємо, за попередніми даними у 2013 році врожай зернових складе 54 млн тонн.

Раніше прем'єр-міністр Микола Азаров заявляв, що уряд розраховує зібрати врожай зернових на 10-12 млн тонн більший, ніж у 2012 році.