Експерт: Янукович може утриматись при владі лише завдяки насильству

17 Грудня 2011, 15:05

Мотиль зазначає, що будь-який уряд для того, щоб утриматися при владі може спиратися на п’ять основних ресурсів: харизму, ідеологію, економічні ресурси, зовнішніх спонсорів та насильство. На думку експерта, Янукович взагалі не має харизми, він не має ідеології, а його бачення зводиться до грабежів. Янукович також не має економічних ресурсів і залишається на плаву лише за рахунок збільшення податків і скорочення соціальних програм. Що ж до зовнішніх спонсорів, то Януковичу наразі немає, куди йти, бо Європа вимагає від нього демократії, а Росія васалітету.

На думку експерта, таким чином, Януковичу залишається насильство. В умовах, коли підтримка президента падає, застосування насильства є дуже ймовірним. Втім, авторитарні режими завжди потребують підтримки армії та таємної поліції, щоб залишитись при владі.

Експерт вважає, що ефективність українського апарату насильства залишається під питанням. Так, збройні сили потерпають від недофінансування та недостатньо навчені, а міліція – ненадійна, і сама не надто довіряє режиму.

«Режим Януковича зараз перебуває у незавидному становищі, коли нічого крім примусу і насильства не може зберегти його при владі. Проте, застосування насильства є дуже ризикованим вибором. Сили примусу можуть виконувати його накази, а можуть і не виконувати, якщо протестуючими є пенсіонери і шахтарі Донбасу. І навіть якщо вони їх виконають, це, ймовірно, спровокує масову хвилю народного гніву, що лише прискорить падіння режиму. Знаючи, що широкомасштабне використання примусу, швидше за все, не вдасться, "регіонали", швидше за все, вдаватимуться до вибіркового насильства. Але ця стратегія теж зайде в глухий кут, тому що вона не дозволить ліквідувати опозицію, посилюючи при цьому лють населення», – пише Мотиль.

Він також вважає, що наслідування Януковичем репресивного режиму Владіміра Путіна, буде також проблематичним.

"По-перше, режим Путіна вже відчув незадоволення системою після масових протестів. А, по-друге, Янукович не є таким харизматичним як Путін, не має ідеології, економічних ресурсів та ефективних сил примусу", – пояснює експерт..