Експерт: Фірташ і Суркіс – дорослі діти олігархічного капіталізму, а Курченко – його вундеркінд

27 Червня 2013, 15:08

«Курченко і ті, хто за ним стоїть, діють так, як діяли нинішні олігархи всередині 90-их. Це свідчить  про те, що тренди монополістичного капіталізму сталі. І це погано, тому що немає внутрішньої еволюції нашої ринково капіталістичної економіки за європейською моделлю, а ми продовжуємо радянський тренд – олігархічної капіталістичної моделі», – заявив Карасьов.

«Чемпіоном цього українсько-олігархічного тренду є Курченко», – додав політолог, зазначаючи, що подібна ситуація в Україні спостерігалася і в 90-ті, коли формувався «груповий бізнес», де окремі особи спочатку виступали як його оператори, а потім ставали повноцінними власниками.

Водночас Карасьов не береться однозначно стверджувати, що Курченко – представник так званої "Сім’ї".

«Швидше так, ніж ні, але наразі немає достатньо доказів, щоб стверджувати, що він є однозначно єдиним обличчям Сім’ї. Можемо лише припускати, що за цим (бізнесом. – Ред.) стоїть Курченко, в тіні – група донецько-бізнесового покоління, які сьогодні активно просувають себе в структурі українського монополістичного капіталізму і активно починають тіснити староолігархічну еліту. Як в політиці, такі і бізнесі», – зазначив Карасьов.

Відповідаючи на запитання, чи можна порівнювати Курченка з Дмитром Фірташем чи Григорієм Суркісом, які, свого часу, також досить стрімко просувалися в бізнесі, Карасьов відповів:

«Якщо Фірташ і Суркіс – це дорослі діти капіталізму, то Курченко – це вундеркіндр цього монополістичного капіталізму. Очевидно, що вже з 15-16 років вони включилися в цю капіталістичну гонку, яка їх призвела до того, що до їх послуг звернулися люди, котрі хочуть мати безпосередніх операторів щодо своєї власності, а самі залишаються в тіні».

Політолог також вважає, що швидкість розвитку бізнесу, який представляє Курченко, пов’язана ще й з виборами 2015 року.

«Можливо є невпевненість. І незважаючи на те, якими будуть результати 2015 року, бізнес має жити, має бути вкорінений, інституціоналізований, легітимізований», – зауважив він.

Водночас, за словами експерта, наразі важко спрогнозувати, чи виникнуть в самого Курченка політичні амбіції.

«Я думаю, що політичними операторами цієї монополістичної групи будуть вже інші люди. Хоча не виключаю, що може бути й він. Але не сьогодні і навіть не завтра. А те, що можуть з’являтися нові оператори, котрі займатимуться саме відбудовуванням політичних вільних активів, – це питання часу», – підсумував він.

Нагадаємо, СЄПЕК об'єднує компанії, що входили раніше до групи "Газ Україна", яка спеціалізується на торгівлі скрапленим та природним газом, широким спектром нафтопродуктів та товарів для нафтогазової галузі.

Основний акціонер групи, за офіційною інформацією, – харківський бізнесмен, власник ФК "Металіст", Сергій Курченко. Його називають близьким до оточення президента Віктора Януковича. Сам він це заперечив.

У 2013 компанія почала імпортувати газ в Україну з боку РФ і Європи.

А нещодавно СЄПЕК купила 98% акцій українсього медіахолдингу UMH group. За даними джерелТиждень.ua, вартість угоди становить $300 млн. 

Пізніше він пояснив, що купив акції медіахолдингу для пошуку нового напрямку для бізнесу.