«Ситуація, навколо цієї угоди, нагадує політичну доцільність. Але наскільки це виправдано (ратифікація угоди в парламенті – ред.) з точки зору державної політики, захисту інтересів України, відсутності дискримінації економічних стимулів для розвитку, можна буде говорити тільки після того, як документ буде доступний для ознайомлення», – каже експерт.
Ніни повідомлення про договір можна знайти на сайті Верховної Ради, однак тексту самого документу там немає.
«Важко говорити про який саме документ іде мова. Чи то про той, який був підписаний прем’єром Азаровим, чи то документ, до якого були внесені зміни», – сказав Юрчишин.
Він не виключив, що на сайті Ради текст угоди відсутній невипадково. Мовляв, не вивісили, щоб «не дратувати людей». Експерт також не виключив правової колізії, якщо текст документу, який збирається ратифікувати Рада, виявиться іншим, ніж той, що ратифікували парламенти-учасники договору про ЗВТ в рамках СНД.
«Хоч в договорі про вільну торгівлю з СНД вимагається, щоб документ приймався в тій редакції, в якій він є, без змін, однак парламентарі мають право і зобов’язані вносити правки задля покращення ситуації для України», – каже Юрчишин. «Потрібно уважно почитати в документі, чи допускається можливість внесення до нього змін», – додав він.
За його словами, документ, який прийме Рада може бути сумнівно легітимним.
«Верховна Рада не повинна штампувати все, що їй дають. Якщо це станеться, це якраз буде некоректно з точки зору легітимності. Тому, що будь-який законодавчій акт має розглядатися у відповідних комітетах. Міжнародні договори повинні піддаватися прискіпливій експертній оцінці, у тому числі оцінці витрат, які країна несе (при їх впровадженні – ред.). Але абсолютно реально, що цього всього не буде. Уже були приклади, коли законодавці отримували законопроект в той же день, коли за нього вони мали голосувати. Все це не можна виключати (такого розвитку подій – ред.)», – заявив експерт.
Нагадаємо, 18 жовтня 2012 року 8 країн СНД домовилися про створення зони вільної торгівлі, підписавши відповідну угоду під час засідання голів урядів країн СНД у Санкт-Петербурзі (Росія).
28 березня 2012 року Рада Федерації (верхня палата парламенту) Росії ратифікувала угоду про створення зони вільної торгівлі в рамках СНД.
20 березня Державна Дума (нижня палата парламенту) Росії також ратифікувала цю угоду. Україна висловлювала зацікавленість у синхронній ратифікації цієї угоди, однак ще не зробила це. Перший віце-прем'єр-міністр Валерій Хорошковський раніше пояснював затримку з подачею угоди про створення зони вільної торгівлі в рамках СНД на ратифікацію у Верховну Раду з внутрішньовідомчим узгодженням.
Між тим, на цей час більше 50% депутатів Ради не бачили тексту угоди про зону вільної торгівлі СНД.