Екс-міністр ЖКГ пояснив, чому іпотека від Януковича не запрацює

16 Липня 2012, 13:51

«Я б не казав, що це програма, бо програми як такої ще немає. Це просто декларація про те, що держава компенсуватиме банкам 13%, якщо ті здійснюватимуть іпотечне кредитування на житло під 3%», – сказав Кучеренко.

Колишній міністр відзначив, посилаючись на зарубіжний досвід, те, що задекларував нинішній уряд (іпотека під 3% – Ред.), – це невелика частина того, що мала б зробити влада для допомоги людям у придбанні житла. 

«Це лише 10% від потрібного, це лише один з елементів загальної конструкції, якої, на жаль, не те, що немає, її ніхто не ставить завдання собі розробити», – зауважив екс-чиновник.

Кучеренко назвав кілька основних причин, чому оголошені державою наміри про дешеві кредити не підтримуються ані банками, ані населенням. На його думку, серед перших – це нав’язлива реклама дешевих кредитів «з усіх екранів». Каже, це відлякує громадян. «Українці взагалі не люблять нав’язливих речей. А в цій ситуації будь-хто з пересторогою ставитиметься до таких кредитів», – сказав він.

Наступна причина – неприйняття програми кредитування банками через високі ризики. «Комерційні банки категорично не сприймають цю програму не тому, що вона погана, чи добра. А тому, що вони вкрай неохоче кредитують житло. У них нині безліч проблем по тих кредитах, що вже є», – пояснив Кучеренко.

Ще одна причина – відсутність у держави «довгих дешевих грошей». «Якщо врахувати 3% іпотеку і 13%, які держава компенсує банкам, то вийде кредит під 16%. Однак під такі невисокі відсотки банки не хочуть давати кредити. Подивіться рекламу. Банки залучають під 21% депозити. Які 16% можуть під кредит давати?», – запитує екс-міністр.

На його думку, подібним чином можуть фінансувати будівництво тільки державні банки за рахунок якогось спеціального рефінансування з боку Нацбанку.

«Ощадно-будівельні каси – спасіння для України. Подібна програма свого часу витягнула економіку Німеччини, Австрії, потужно пішла у Чехії, в Словаччині, розгортається в Казахстані, в Білорусі. Росіяни прийняли відповідний закон. Це має бути спеціальний закон, створена спеціальна інституція», – вважає Кучеренко.

Він нагадав, що у черзі сьогодні перебувають 1 млн 150 тис. громадян. І якщо держава рухатиметься такими темпами, то черга ніколи не розсмокчеться. «Хаос повний. Відсутність концептуального бачення того, в який спосіб вирішити житлову проблему», – констатував він.

Нагадаємо, у 12 регіонах країни досі не укладено жодного договору і, відповідно, не видано жодного кредиту за програмою дешевої іпотеки під 3%, що її започаткував уряд з травня цього року.

11 липня у Мінрегіоні заявили, що влада на місцях повинна «активніше роз'яснювати зацікавленим громадянам умови отримання здешевленої іпотеки».

Раніше президент Віктор Янукович обіцяв, що з 1 травня має запрацювати програма іпотечного кредитування для придбання «доступного житла» під 2-3% річних строком на 10-15 років.

16 березня під час «години запитань до Кабінету Міністрів» у парламенті віце-прем'єр Сергій Тігіпко оцінив видатки, необхідні для видачі іпотечних кредитів на 10-15 років під 2-3% річних в 10 млрд гривень.

Позначки: