«Минулий рік вони виконали із 10 (запланованих 10 млрд грн. – Ред.) шість млрд грн. Головна причина – це те, що продають все в одні руки без всяких конкуренцій і за стартовими цінами», – заявив Бондар.
Експерт пояснює, що об’єктів продали дуже багато і за попередні роки «за таку кількість об’єктів зібрали б, мабуть, ті кошти, що закладені на три роки (прогнозований обсяг надходжень до держбюджету протягом дії програми приватизації на 2012-2014 роки становить 40-60 млрд грн – Ред.)».
«Порівняйте, «Криворіжсталь» продали при уряді Тимошенко за 24 млрд гривень. Одну. А тут продали безліч об’єктів всього за 6 млрд. Але якщо згадати, що продавали за минулий рік, то там вистачило б на декілька завдань річних. Думаю, що те ж саме буде в цьому році. Єдине, може вони встигнуть більше продати по кількості, а по вартості це буде те ж саме. Тому що там вже наперед визначено, хто який об’єкт купить», – сказав Бондар.
«Якщо продадуть Одеський припортовий завод і решту генерацій, то назбирають такі гроші (на 2013 рік – Ред.). Але завдання на три роки однозначно вони не виконають з такими цінами. Тому що тоді у 2014 році треба буде зібрати від 20 до 45 млрд грн, навіть більше», – зазначив він.
«Тобто все йде в одні руки за заниженими цінами – ось основна причина невиконання плану», – наголосив експерт.
«Одними руками» він називає структури СКМ (належить Рінату Ахметову), РосУкрЕнерго (його акціонерами є Газпром і Центрагаз Холдинг АГ, у якому 90% акцій належать фірмі Дмитра Фірташа), а також «Сім’я» президента Віктора Януковича.
«Вони по черзі скуповують цілі галузі і роблять це і на вторинному ринку. Можна привести приклади: вся титанова галузь скуплена компанією, пов’язаною з РосУкрЕнерго, а металургійні, обленерго і генерації – все купується компаніями СКМ. І та ж «Запоріжсталь» за цей час дісталася СКМ, і завод Ілліча і багато інших об’єктів», – зазначив Бондар.
«Третій учасник цих всіх оборудок – це «Сім’я». Хто туди входить, і хто там керівник – це невідомо. Але ці структури пов’язані безпосередньо з президентом. Вони теж беруть участь у цих всіх операціях. Ніхто не знає, з яким відсотками і по яких об’єктах. Але це зрозуміло», – каже експерт.
Нагадаємо, як повідомили у Фонді держмайна, надходження від приватизації за підсумками 2012 року становили 6 млрд 763 млн грн, що становить 67,6% річного плану.
Олександр Бондар був керівником Фонду держмайна України (1997-2003 роки), заступником голови ФДМУ (2005-2006), народним депутатом (працював у профільному комітеті Верховної Ради упродовж двох скликань).