«Порівняймо, у військовому контексті дебати про відсіч Росії у Криму врешті-решт закінчились тим, що наші військові не робили різких кроків. І саме такою поведінкою вони здивували світ і привернули увагу і прихильність до України інших держав. Ефект від того, що ми не піддались на провокації, у військовому плані був значно більший, ніж ефект від воєнного вторгнення Росії», – вважає Шавалюк.
На його думку, те саме стосується економічних провокацій, які зараз здійснює Росія щодо України.
«Якщо ми зараз відповімо на провокації Росії, то витратимо значно більше енергії й зусиль, які можемо акумулювати в інших ланках. Відповідно якщо Росія застосовує санкції, то нам потрібно бачити в цьому позитивний момент, бо вона таким чином пришвидшує нашу орієнтацію на європейський ринок, тобто насильно Росія нам допомагає», – зазначає економіст.
Він підкреслює, що короткостроковий ефект від економічних провокацій для України буде негативним – «таким, як це було у другій половині 2013 року, коли велися торговельні війни».
«Але запуститься механізм диверсифікації ризиків, і в результаті застосування Росією санкцій значно швидше приведе до забезпечення незалежності економіки України», – наголошує експерт.
У той час застосування економічних санкцій Україною серйозно не позначиться на економіці Росії.
«Оскільки в Україні ВВП вдесятеро менше, то ефект від економічних санкцій щодо Росії буде незначний, практично нульовий. Ми не повинні піддаватися на російські провокації і відповідати тією ж монетою. А якщо ми на них піддаємось, то витрачаємо свої ресурси, енергію, час, які могли б використати на розвиток своєї економіки й на розв’язання своїх внутрішніх проблем», – вважає Шавалюк.
Як повідомлялось, влада РФ заблокувала роботу російських підприємств української корпорації Roshen. Робота припинена поки на тиждень, але їх подальша доля поки невідома.
19 березня опівночі за російським часом і в 22:00 за українським Росія повністю закрила свої кордони для української продукції.