Едвард Лукас: Європейським урядам слід утриматися від театрального несхвалення перших напівкроків нової влади США

2 Лютого 2017, 13:24

Європейським урядам слід утриматися від театральних висловлювань несхвалення перших напівкроків нової владної команди Сполучених Штатів, адже країна має міцні інституції, здатні адекватно реагувати, і їй під силу вчитися на власних помилках. І ці помилки зростають у ціні з наближенням проміжних виборів 2018 року. Про це на сторінках Тижня пише британський журналіст і публіцист Едвард Лукас.

Він зауважує, що може статися і так, що США скотяться в конституційну кризу чи диктатуру. Або ж на Манхеттені з’являться велетенські павуки-мутанти. Але на сьогодні союзникам треба намагатися, де це можливо, працювати з урядом, законодавцями й людьми Америки. Вони можуть багато в чому не погоджуватися з Адміністрацією і говорити про це у приватному форматі. Та публічно підтримувати внутрішніх опонентів Дональда Трампа (хоч би яким приємним це видавалося на емоційному рівні) навряд чи буде дуже результативно.

«Утім, нам потрібен і план «Б». Якщо ізоляціоністською чи прокремлівською хвилею справді знесе американські гарантії безпеки й не можна буде покластися на дипломатичну підтримку Вашингтона, європейська оборонна й безпекова політика перетвориться на нагальні й практичні питання», – пише Лукас.

За його словами, це буде дуже серйозний зсув. Інтерес до відокремленої європейської оборонної структури досі мало корелював зі знанням військової справи й реальними можливостями. Країни, що мають справжні збройні сили, зосереджені на НАТО, бо це працює.

Але, зазначає журналіст, якщо припустити, що працювати воно перестане, тоді один із варіантів — переформатувати Альянс з урахуванням непостійної або непевної підтримки з боку Америки. Другий — посилити суто структури ЄС, тобто створити генштаби, розробити плани, проводити навчання тощо. Жоден із цих варіантів не ідеальний.

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»