Дзвінок Порошенка Путіну
9 червня президент Петро Порошенко зателефонував президенту РФ Владіміру Путіну та обговорив питання щодо звільнення політв’язнів Кремля.
Президенти обговорили ситуацію на південному сході України і виконання Мінських угод.
У прес-службі Порошенка додали, що сторони домовились про те, що найближчим часом уповноважені з прав людини обох країн відвідують ув'язнених громадян.
"Обговорювалася ситуація на південному сході України і хід реалізації мінського "Комплексу заходів", в тому числі з урахуванням запланованої на 11 червня в Берліні зустрічі міністрів закордонних справ держав "нормандського формату"", – йдеться в повідомленні.
Особливу увагу сторони приділили питанням гуманітарного характеру, включаючи обмін утримуваних осіб.
Пізніше президент РФ Владімір Путін прокоментував розмову з українським президентом Петром Порошенком. Вони обговорили і долю керівника порталу "РИА Новости Україна" Кирила Вишинського.
"Говорити про те, як це питання вирішиться, поки передчасно, я б утримався, перш за все, для того, щоб нічого тут не порушити і нічому не завадити" – заявив Путін.
Підписання Міжпарламентьської асамблеї
У Києві голови парламенту Грузії, парламенту Молдови та Верховної ради України підписали заяву про створення Міжпарламентської асамблеї. Про це повідомляється на сайті Ради.
Асамблея є консультативним міжпарламентським інститутом для обговорення питань тристороннього інтересу. Склад, повноваження і принципи роботи Асамблеї визначаються його статутом, який буде прийнятий на установчій сесії Асамблеї, яка відбудеться в Тбілісі (Грузія).
Варто зазначити, що підписи під документом поставили голова парламенту Грузії Іраклі Кобахідзе, голова парламенту Республіки Молдова Андріан Канду, голова Верховної ради України Андрій Парубій.
Аварія українського літака в Жешуві
9 червня у польському Жешуві розбився український легкомоторний літак, в результаті чого троє людей отримали травми. Про це повідомляє польський телеканал TVN24,
Пізніше стало відомо, що одним з постраждалих є нардеп від Радикальної партії Юрій Чижмарь.
"Сьогодні в польському Жешуві розбився легкомоторний літак, на борту якого перебував наш колега, народний депутат від Радикальної партії Олега Ляшка Юрій Чижмарь", – написав написав народний депутат Ігор Мосійчук на своїй сторінці у Facebook.
10 червня генконсул України в Любліні Василь Павлюк заявив, що життю трьох українців, які перебували на борту легкомоторного літака Сessna, що зазнав аварії поблизу аеропорту "Ясьонка" в Жешуві (Ряшеві), нічого не загрожує. Про це повідомив г
"За останньою інформацією, депутата Чижмаря виписано зі шпиталю в Жешуві, а ще одну особу, яка перебувала з ним у літаку, переведено до шпиталю в населеному пункті Рудня Мала. Життю цієї особи не загрожує небезпека", – заявив Павлюк.
За словами консула, правоохоронці ще хочуть допитати всіх учасників аварії, після чого вони зможуть виїхати з Польщі.
Павлюк додав, що йому не вдалося порозмовляти з учасникам авіапригоди, оскільки українці не захотіли зустрічатися з представниками генконсульства України в Любліні.
У свою чергу речниця поліції Підкарпатського воєводства Марта Табаш-Ригель повідомила, що, за попередніми оцінками поліції, літак упав через різке зниження оборотів двигуна, повітряне судно не долетіло до злітної смуги 200 метрів.
Речниця також підтвердила, що на борту Сessna було троє чоловіків віком 44, 48 і 30 років.
Підсумки зустрічі G7 та скандальні заяви Трампа
Країни-учасниці G7 одноголосно виступили проти заклику президента США Дональда Трампа відновити Росію у цій структурі. Про це повідомила канцелярія президента Франції Емманюель Макрона.
Варто зазначити, що президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Ангела Меркель, глава уряду Великої Британії Тереза Мей і новий прем'єр Італії Джузеппе Конте узгодили відповідну спільну позицію щодо Росії на полях саміту G7 в Канаді.
Виступив проти перегляду формату Великої сімки та повернення до нього Росії і президент Європейської Ради Дональд Туск.
Президент США Дональд Трамп відреагував на таку позицію Європи та звинуватив адміністрацію Барака Обами у тому, що це вона дозволила Росії анексувати Крим та знову підтримав повернення Росії до G8.
Окрім цього, Трамп наказав представникам США не підписувати комінюке за підсумками саміту "Великої сімки" у Канаді. Про це політик написав у своєму Twitter.
"Зважаючи на брехливі заяви прем'єр-міністра Канади Джастіна Трюдо під час прес-конференції та той факт, що Канада обкладає наших американських фермерів, робітників та компанії величезними митами, я наказав представникам США не підписувати комюніке, поки ми розглядаємо можливість введення тарифів на автомобілі, які завалюють ринок США!", – підкреслив Трамп.
Також лідери країн "Великої сімки" заявили про підтримку суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України у межах її міжнародно визнаних кордонів. Про це йдеться у спільному комюніке, опублікованому за підсмуками саміту G7 у Канаді.
У свою чергу президент України Петров Порошенко подякував лідерам "Великої Сімки" вдячність за потужний сигнал підтримки України.
Голодування українських політв'язнів
В суботу, 9 червня, президент Петро Порошенко доручив омбудсмену Людмилі Денісовій найближчим часом відвідати українських політв'язнів, які утримуються в Росії та в окупованих Криму і на Донбасі. Про це повідомляє прес-служба президента.
"Для цього президент поставив завдання міністерству закордонних справ сприяти уповноваженому у її роботі на території РФ", – йдеться в повідомленні.
Також Порошенко проінформував Денісову щодо результатів зустрічі з родинами українських в'язнів Кремля у п'ятницю.
Окрім цього, український політв'язень Олег Сенцов, який голодує у російській в'язниці, написав листа правозахисникам Миколі та Тетяні Щурам.
"Про мене тут добре піклуються. Лікар обстежує постійно, аналізи, обстеження, крапельниці. Як для четвертого тижня польоту, пілот відчуває себе нормально! Далі подивимося, але всі розуміють, що я не відступлю, тому готують варіанти подальшого збереження мого здоров'я", – написав Сенцов.
А в Криму аміністрація СІЗО припинила вважати Володима Балуха голодуючим. Його перестав відвідувати лікар з медсанчастини при СІЗО, хоча зобов'язаний регулярно обстежувати ув'язнених, які оголосили голодування.