Донбаська «демократія»: вибори місцевих «парламентів» та сепаратистський референдум

13 Жовтня 2014, 17:40

«Виборчий» шантаж

16 вересня Верховна Рада прийняла закони про амністію та про особливий статус окремих районів Донецької і Луганської областей. Крім того, відповідно до закону про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей місцеві вибори на згаданих територіях призначили на 7 грудня 2014 року.

24 вересня самопроголошений «перший заступник прем'єр-міністра» «ДНР» Андрій Пургін заявив, що так званий «парламент» самопроголошеної «республіки» призначив «парламентські» вибори на 2 листопада. Лідер терористів зазначив, що найімовірніше будуть обрані 100 депутатів, а кандидати висуватимуться за територіальним принципом шляхом збору підписів. Зокрема для висунення кандидатів у депутати потрібно буде зібрати не менше тисячі підписів жителів округу. Пургін також заявив, що в так званій «Луганській народній республіці» «вибори, швидше за все, теж пройдуть 2 листопада».

6 жовтня лідери терористів, які орудують на Донбасі, заявили про відтермінування дати своїх «виборів». Відповідне рішення вони мотивували нібито необхідністю проведення ремонтно-відновлювальних робіт на виборчих дільницях у підконтрольних бойовикам «ЛНР» районах.

«ЦВК» терористичної організації «ЛНР» звернулася в так звану «народну раду республіки» з проханням перенести день голосування на 9 листопада 2014 року.

Перед зверненням до «ради республіки», «центрвиборчком» бойовиків начебто узгодив своє рішення зі своїми «колегами» з «ДНР».

12 жовтня у Донецьку близько 100 людей влаштували мітинг проти «виборів» «ДНР». На мітингу були присутні радикально налаштовані особи зі свастикою. Присутні члени організації «Новоросія» вимагали почати контрнаступ на Маріуполь, Краматорськ і Слов'янськ і оголосити війну Україні. Також вони критикували терористичну організацію «ДНР».

Крім того, 13 жовтня стало відомо про те, що окрім «виборів» до так званого «парламенту» бойовики «ЛНР» планують провести «референдум»  щодо відокремлення області від України.

За інформацією місцевих мешканців, бойовики на підконтрольній їм території почали поширювати листівки з повідомленням, що 2 листопада в «ЛНР» відбудуться так звані «вибори» до органів місцевого самоврядування, а 9 листопада – «референдум» із двома запитаннями: як бачать жителі «ЛНР» своє майбутнє – у складі України чи у складі окремої республіки.

Міжнародна спільнота засудила такий крок лідерів терористів самопроголошених «ДНР» та «ЛНР». Зокрема, у МЗС Німеччини наголосили, що плани проросійських бойовиків щодо проведення своїх «виборів» в листопаді можуть підірвати мінські домовленості про припинення вогню.

Реакція міжнародної спільноти

В НАТО наголосили на важливості не допустити незаконних виборів на Донбасі. На думку представників Альянсу на згаданій території повинні відбутися справжні вибори відповідно до українського законодавства.

Згодом президент України Петро Порошенко запевнив, що місцеві вибори на Донбасі відбудуться виключно за українським законодавством. За його словами, це будуть «не ті вибори, які намагаються проголосити терористи, а лише ті, які передбачені українськими законами».

Крім того, Порошенко наголосив, що виборчий процес на Донбасі контролюватимуть представники ОБСЄ та інших європейських, міжнародних організацій.

Внутрішня боротьба

Водночас «передвиборчі перегони» в терористичних «республіках» призвели до посилення внутрішнього протистояння в лавах терористів.

Так, угруповання російських «казаків» під керівництвом Ніколая Козіцина розгорнуло штаб у приміщенні СБУ в Свердловську Луганської області. В свою чергу, місцеві «ополченці», які  називають себе «Першою козацькою сотнею імені Стаса Синельникова» заявили, що не віддадуть їм місто.

За даними ЗМІ, між угрупованнями відбулися збройні сутички, в конфлікт втрутилися російські військові, які вибили «казаків» Козіцина зі Свердловська.

Згодом конфлікти між «казакамі» та бойовиками «ЛНР» продовжилися в Антрациті Луганської області, який «отаман» Козіцин проголосив «козачою станицею» ще у вересні, коли у місті встановили особливі «закони» для підприємців і створили «народну міліцію».

Загалом бойовики ворогують між собою через право контролю над певними населеними пунктами для подальшого пограбування. Також терористи намагаються контролювати над «вугільні» райони Донбасу для забезпечення безперешкодного вивозу до РФ сировини.

Крім того, 13 жовтня стало відомо про проголошення в Антрациті нового терористичного утворення – «ЛНДР». Так, працівників бюджетної сфери в Антрациті змусили заново оформлятися на роботу. Наразі невідомо, охоплює чергове квазідержавне утворення тільки Антрацит, або ж поширюється на всю окуповану територію області.

Також в так званій «ДНР» зафіксували напад підрозділу бойовиків, підпорядкованих ватажкові терористів Ігорю Бєзлєру («Бєсу»), на «передвиборчий штаб» нинішнього «прем'єра ДНР» Олександра Захарченка.

Крім того, на одного з лідерів сепаратистів – колишнього «народного губернатора» Павла Губарєвавчинили замах. За попередніми даними, подія сталася на території, підконтрольній бойовикам «ДНР». Керівник сепаратистського руху «Новоросія» рухався в автомашині, по якій невідомі відкрили вогонь. У результаті автомобіль з'їхав на узбіччя і врізався у стовп. Губарєва – пораненого й без свідомості – доставили в лікарню в Ростові-на-Дону.