Документи Майдану. Перші фільми про події в центрі Києва

Культура
27 Березня 2014, 18:36

Безперечним здобутком українського кінематографу стала поява об’єднання Вавилон’13 – «кіно громадянського протесту й спротиву». Перший їх фільм «Пролог» показав обурення людей, які вийшли на Михайлівську площу 30 листопада через жорстокий розгін і побиття студентів під стелою Незалежності.

Загалом за  чотири місяці Вавилон’13 опублікував на своїй сторінці в мережі YouTube сотню коротких історій про революційні події в країні. Зараз в об’єднані працюють над спільним з 1+1 продакшн циклом "Зима, що нас змінила". Перший 45-хвилинний фільм "Небесна сотня"телеканал покаже до сороковин за вбитими на Інститутській – вже 3 квітня. Один з режисерів фільму – Юлія Гонтарук.

Серед відео, які раніше  зібрали найбільше переглядів на сторінці Вавилон’13  є її стрічка «Сором» , в якій режисерка задокументувала бійців внутрішніх військ, які в грудні охороняли адміністрацію президента.

Кадри були зняті на вулиці Лютеранській біля революційного піаніно, довкола якого зібрались майданівці. Режисерка розповіла, що лише зафіксувала емоції військовослужбовців, а не навішувала на них ярлик. «Спочатку були пісні жартівливі, а потім Таня Гаврилюк (учасниця гурту Dakh Daughters – ред.) заграла цю пісню «Летіла зозуля через мою хату», і я зрозуміла –  щось відбувається. У такт музики ми з оператором Юрієм Дунаєм  переходили від обличчя до обличчя, знімали великі плани. Це був справжній синтез тої пісні з хлопцями, їх емоціями», – каже Юля.

Також Вавилон’13 допоміг поширити фільм «Громадянин», який зняли арештовані в січні студенти Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого – режисер Олександр Шкрабак та оператор Андрій Котляр. Їх разом з п’ятьма товаришами затримали міліціонери в цивільному на наступний ранок після початку протистояння на вулиці Грушевського. Згодом хлопцям пред’явили підозру в участі у масових заворушеннях біля Кабміну. Декілька днів студентів протримали в СІЗО і відпустили під домашній арешт. Пізніше відкриті проти них провадження підпали під закон про амністію.

 «Громадянин» фактично з’явився у мережі як доказ невинуватості арештантів, а їх викладач та відомий режисер Михайло Іллєнко публічно заступився за хлопців і заявив, що дав фільмові найвищу оцінку.

Другокурсник Олександр Шкрабак розповів, що в короткометражці його команда ставила за мету показати, що на Майдані є люди, які там проводять весь час, є ті – які приходять на декілька годин, але при цьому кожен робить внесок в протест. Для цього знімальна група шукала серед майданівців цікавих людей різних професій.  А ідея викласти з дощечок карту України виникла в режисера після побаченої стінки з назвами міст, яку свого часу зробили протестувальники.

Окрім того хроніки Майдану від самого початку знімали російські журналісти з проекту Lenta.doc. Один з них – Андрєй Кісєльов, був побитий і затриманий разом з автомайданівцями. У ніч 23 січня він опинився в одному з автомобілів, які потрапили у пастку «Беркуту» на Печерську. Андрєй розповів, що беркутівці били затриманих ногами та дубинками, змусили годину стояти навколішки в снігу, а на його слова, що він є журналістом – не реагували.

Хлопець додав, що в автобусі спецпризначенців достеменно не знав, чи його з активістами везуть до міліції, чи кудись у ліс. За декілька годин Андрєя відпустили з райвідділку, не пред’явивши звинувачень. У нього був зламаний ніс, розсічені брова та потилиця. Під час затримання спецпризначенці вибили в нього з рук фотокамеру, з якої він завбачливо витягнув карту пам’яті з відзнятим у ту ніч матеріалом. Врятоване відео лягло в основу короткої історії  «Вимкніть світло, дурні». 

 «Ми документалісти. Ми стараємось знімати історії. Наша задача, знайти героя і зрозуміти, як він опинився у цьому місці», – каже Андрєй.

Російські документалісти також зняли короткий фільм про трагічні події 19 лютого. «Все нормально. Будем жить», – каже Віктор з Житомира, розмахуючи червоно-чорним прапором на підступах до Верховної Ради. Росіяни зафільмували, як командир «Беркуту» просить священника не освячувати водою його бійців біля Ради, донька військового робить коктейлі Молотова в Будинку профспілок.

Режисер з Громадського ТВ Микита Мекензін переосмислив трагічні події Майдану, зробивши з них поетичні короткометражки.

Протистояння на вулиці Грушевського  та вбивства на вулиці Інститутській він зобразив як  чорно-білі воєнні хроніки.

«Всю ніч працював на проектом, який хочу присвятити людям, які загинули, виборюючи майбутнє для нас усіх. Наридався. Вічна їм пам'ять», – написав Микита на своїй сторінці в соцмережі перед тим, як опублікувати відео «Київ. Так розстрілювали людей. Документальні кадри».