“Добра” традиція українських судів – виносити вигідні владі рішення

13 Серпня 2013, 16:18

12 серпня Окружний адміністративний суд Києва відмовив у задоволенні позову народного депутата від фракції УДАР Сергія Капліна до прем’єр-міністра Миколи Азарова щодо ненадання у визначені законом терміни відповіді на депутатське звернення. У постанові суду вказано, що термін для обов’язкової відповіді на депутатський запит  складає 30 днів. Водночас, Каплін наголошує, що в законі про статус народного депутата визначений термін у 10 днів.

“Відповідь на депутатське звернення Азаров так і не дав. Таким чином, це судове рішення вводить нову практику: чиновники можуть не відповідати на депутатські запити і звернення. Або відповідати в зручні для влади терміни”, – заявив Каплін.  

9 серпня Окружний адміністративний суд Києва визнав діяльність Київської міської ради легітимною, а скликання і проведення його сесій – законним. Таке рішення було винесено під час розгляду позову співголови депутатської фракції Київради «Столичні реформи» Юрія Дмитрука – про визнання діяльності Київради легітимною. Його клопотання задоволено під час засідання з розгляду позову Київської міської організації партії «Батьківщина», зокрема народного депутата Олександра Чорноволенка про визнання незаконним та про скасування розпорядження заступника Київської міськради, секретаря Київради Галини Гереги щодо проведення сесії 11 липня. Водночас суд відмовився розглядати позов опозиціонерів.

Народний депутат фракції «Батьківщина» Юрій Одарченко оскаржував «кнопкодавство» в парламенті. Зокрема, проведення засідань з 13 грудня 2012 року по 11 січня цього року без використання системи електронного голосування «Рада-3». У позові він зазанчив, що «реєстрація та голосування депутатів відбувалося з порушеннями регламенту: постанови приймалися у напівпорожній залі голосами депутатів, які були фізично відсутні на засіданні». У березні Вищий адмінсуд відхилив позов Одарченка, зауваживши, що це порушення регламенту ВР не може бути усунене у судовому порядку, тож рішення, прийняті на пленарних засіданнях, є легітимними.

Водночас депутат фракції УДАР Павло Різаненко судився з Кабінетом міністрів, вимагаючи визнати нечинною постанову уряду, якою передбачена участь народних депутатів у засіданні Кабміну виключно за попереднім погодженням з прем’єр-міністром. Окружний адмінсуд Києва відхилив цей позов.

8 лютого Вищий адмінсуд України визнав неможливим встановити результати виборів у двох округах – № 11 (Вінницька область) та № 71 (Закарпатська область), незважаючи на те, що ЦВК визнала обраними в цих округах і зареєструвала народними депутатами відповідно Олександра Домбровського і Павла Балогу, після чого вони склали присягу. ВАСУ скасував постанови ЦВК у частині реєстрації цих народних депутатів і визнав відсутність у них статусу і повноважень народних депутатів України .

11 червня Окружний адмінсуд Києва зобов'язав голову парламенту Володимира Рибака вилучити картки для голосування і посвідчення у депутатів Павла Балоги та Домбровського, які були позбавлені мандатів депутатів рішенням Вищого адміністративного суду. Позивачем у справі про позбавлення мандатів виступив колишній депутат Ради Юрій Кармазін. Рибак оскаржив це рішення суду, однак Київський апеляційний адмінсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу спікера парламенту.

Також неодноразово суди забороняли опозиційним активістам проводити акції. Зокрема, Київський окружний адмінсуд заборонив проведення акції руху "Стоп цензурі!" біля резиденції президента Віктора Януковича Межигір'я в День журналіста – 6 червня. Також Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити акції на вулицях Банковій та Лютеранській до грудня 2013 року.