До Києва привезли балтійські скарби

Культура
15 Червня 2015, 14:21

У скляному кубі посеред однієї з кімнат Музею історії Києва з майже повної темряви навколо випливає Лого – бурштинова підвіска, датована VI-IV тисячоліттям до н.е. На інтерактивному інтерфейсі куба можна почитати історію виробу, схожого чи то на людину, чи то на якийсь символ – ніхто до кінця так і не розгадав, що мав на увазі древній автор. Поруч – скляна піраміда з реалістичною головою лося, викарбуваною якимось майстром у кам’яному віці. До 30 червня в Музеї історії Києва проходить виставка бурштину, привезена Національним музеєм історії Латвії – це національний самоцвіт, тож однією метою виставки було показати бурштин як неявний символ належності до нації.

«Ми привезли небагато, але найкращі, унікальні взірці. Тут менше, ніж 200 речей, кожна з яких особлива», – каже куратор виставки Ірина Зейбарде. – «Це речі різного періоду, з кам’яного віку (маже 6000 років) до нашого часу (початок ХХІ століття)». Структура виставки – не хронологічна, а за видами прикрас. Починати варто з першої вітрини – це майстерня обробки, що демонструє, які знаряддя праці використовував майстер кам’яного віку. Далі – фібули, брошки, подвійні ґудзики, характерні для латиського одягу, намисто різних часів, підвіски, які використовувались для краси, або в ролі амулетів. Тиждень.ua пропонує віртуальну екскурсію експозицією від її кураторки:

Символ виставки – підвіска Лого. Ніхто досі не розгадав, кого зобразив у ній автор

Голова лося – унікальна річ європейського масштабу – абсолютно реалістичне зображення лося, яке хронологічно ми відносимо до кам’яного віку. Це – робота геніального скульптора кам’яного віку.

Інтерактивна карта Бурштинового шляху, схожа більше на звичайний килим із зображенням моря, поки не стати на неї, покаже, куди і звідки йшов бурштин – до Риму з узбережжя Балтійського моря, або до України.

Унікальним є скарб необробленого бурштину – найважчий у північно-східній Європі. Його знайшли під час землеробських робіт. Його вага – більше 25 кілограмів.

Цікавими будуть і три дами. Вони можуть багато розповісти про ще одну ціль нашої виставки – показати послідовність обробки бурштину. І в кам’яні часи, і у 19-му, й у 21-му столітті бурштин цінували як прикрасу. Звідси і тяглість традиції, смаку та обробки.

 «Я думаю, що наступного року ми потішимо українців у Києві,а, можливо, й інших містах, виставкою сучасного мистецтва, яку ми організовуємо разом з посольством балтійських та північних країн», – розповідає посол Латвії в Україні АргітаДаудзе на відкритті. – «Це буде спільний проект для балтійських країн та України, мета якого – за допомогою сучасного мистецтва показати важливість демократії та поваги до самого себе».