Die Welt: Мрія про авто на сонячних батареях стає реальною

Наука
1 Грудня 2021, 11:13

Чорна машина дуже тихо котиться двором колишнього моторного заводу на північному сході Берліна. На дисплеї всередині видно сам автомобіль. Дах, капот, кришка багажника, боки — засвічуються всі поверхні по черзі. Sion, так називається ця машина мюнхенського стартапу Sono Motors, починає виробляти власний струм.

Засновники Ляурін Ган і Йона Крістіанс із менеджерами місяцями подорожували країною, рекламую­чи свій автомобіль потенційним клієнтам і, як зараз видно, готуючись до виходу на біржу. Sono, один із небагатьох автомобільних стартапів Німеччини, хоче якомога швидше зібрати до $184 млн на технологічній біржі Nasdaq.

За даними попереднього біржового проспекту, компанія, яка з моменту свого створення п’ять років тому зужила €108 млн, знову фінансово притиснена до стіни. Для продовження роботи засновникам уже кілька разів доводилося швидко збирати гроші, також і через краудфандинг.
Але цього разу вихід на біржу має водночас прокласти шлях на ринок. Sono планує невдовзі випустити перші серійні Sion. Електрокари майже повністю вкриті сонячними батареями: вони на даху, капоті, кришці багажника та з боків.

Авто на сонячних батареях від стартапу Lightyear

Sono — не єдина компанія, яка хоче виробляти автівки на сонячних батареях. Компанії у всьому світі і далі працюють над розробкою сонячних батарей, щоб використовувати їх як складові автомобілів.

Мета — зробити так, щоб сама машина генерувала якомога більше енергії. Це економить власникам витрати на струм і збільшує дальність проїзду, бо автомобіль може заряджати батарею під час поїздки чи стоячи на паркуванні. Принаймні коли світить сонце.

У червні Lightyear One подолав 710 км на одному заряді батареї. Машина їхала на швидкості 85 км/год випробувальною трасою в Північному Рейні-Вестфалії майже 9 годин без перерви на зарядку

Одна з моделей, увага до якої прикута в Європі та Америці, — прототип нідерландського стартапу Lightyear, Lightyear One. У нього сонячні батареї на даху. Вони займають площу майже 5 м². Кожна година на сонці, за словами компанії, це 12 км проїзду.

Авто також можна заряджати як звичайний електромобіль. Кажуть, що після години на швидкісній зарядці Lightyear One може здолати відстань у 570 км.

Lightyear One орієнтований на ефективність

Максимальна дальність автомобіля значно вища. У червні прототип подолав 710 км на одному заряді батареї. Машина їхала на швидкості 85 км/год випробувальною трасою в Північному Рейні-Вестфалії майже дев’ять годин без перерви на зарядку. Схоже, інвесторів це вразило. Цього року Lightyear зібрала вже понад €90 млн.

У рекламі компанія обіцяє, що людині, яка добирається на роботу близько 30 хв, навряд чи доведеться заряджати свій автомобіль. Такої свободи звичайні електрокари не дають. Очікується, що Lightyear One надійде в масове виробництво у 2024 році та коштуватиме €150 тис.
Він ретельно спроєктований для ефективного використання. Подовжені дах і багажник забезпечують простір для сонячних елементів, а незвичне покриття задніх коліс знижує опір повітря. Дизайнери передовсім дбали не про естетику, а про максимально низьке енергоспоживання.

Читайте також: Електрифікація автопрому

Prius Plugin Hybrid із дахом із сонячних батарей

Технологія давно переросла стадію візій і стартап-планів. Вона вже є навіть у серійних моделях, наприклад, у Hyundai Ionic (за додаткові €1,5 тис.) або в найбільшого автовиробника у світі — Toyota.

Prius Plugin Hybrid можна замовити з дахом із сонячних батарей. Струм із комірок спершу надходить у 12-вольтну батарею автомобіля, підтримуючи все, що вимагає енергії під час поїздки. Потім надлишкова електрика перетворюється у високовольтному накопичувачі, який живить електродвигун.

За словами Toyota, електроенергії, яку виробляє авто, має вистачати на близько 1 тис. км на рік, якщо автомобіль не паркуватимуть у гаражі. Додаткова опція коштує €3 тис., легко підрахувати, що лише економія електроенергії не може мати вирішального значення для покупки.
За актуальних цін на енергію для окупності батарей знадобилися б десятиліття. Але, оскільки багато покупців Prius вибирають це авто, бо хочуть зменшити викиди газів у повітря, дах із сонячними батареями все ж може їх зацікавити.

Футуристичний автомобіль на сонячних батареях від Aptera

Sion, Lightyear One і Prius значною мірою мають вигляд звичайних автомобілів. Натомість модель стартапу Aptera із Сан-Дієго футуристична: це двомісна машина з трьома колесами та кузовом у формі дельфіна. 
За словами виробника, за день на яскравому сонці автівка заряджається на 60 км. Якщо батареї заповнені, вона може проїхати 640 км.

Читайте також: Гість із майбутнього

Тим, хто живе в Західній Європі та щодня проїжджає не більше 30 км, обіцяє Aptera, ніколи не доведеться заряджати свою машину. У сонячних штатах США, як-от Каліфорнія, Аризона чи Невада, це можливо навіть за щоденних поїздок у 50 км. У наступному році компанія планує поставити перші автомобілі американським клієнтам. Стартова ціна $25 900.

За день на яскравому сонці електрокар від стартапу Aptera заряджається на 60 км. Якщо батареї заповнені, він може проїхати 640 км. Тим, хто щодня проїжджає не більше 30 км, обіцяє автовиробник, ніколи не доведеться заряджати свою машину

Усе це звучить багатообіцяюче, але йдеться про середні значення, визначені в ідеальних умовах. Якщо небо кілька днів буде захмарене, сонячні автомобілі доведеться заряджати через кабель, як і звичайні електрокари. У містах, де багато тіней через високі будівлі, також буде складно.

Cybertruck Ілона Маска

Ілон Маск, властиво прихильник сонячної енергії, сумнівається, що Sono, Lightyear та Aptera досягнуть прориву. «Найгірше місце для встановлення сонячних батарей — це автомобіль», — сказав він недавно. Багато людей, заявив шеф Tesla, паркують свої машини в гаражах. Окрім того, автівки мають обмежену площу, на яку потрапляє сонце.

Функціональний дизайн. Подовжені дах і багажник електрокара Lightyear One забезпечують простір для сонячних елементів, а незвичне покриття задніх коліс знижує опір повітря 

Утім, здається, навіть Маск не може цілком відкинути візію про авто на сонячних батареях. Його Cybertruck — потужний електричний пікап, серійне виробництво якого планують запустити наприкінці 2022 року, на замовлення можуть поставляти із сонячними батареями. За словами Tesla, вони забезпечуватимуть додаткові 25 км на день.

Якщо небо кілька днів буде захмарене, сонячні автомобілі доведеться заряджати через кабель, як і звичайні електрокари. У містах, де багато тіней через високі будівлі, знайти сонце також буде складно

Мюнхенська компанія Sono не настільки популярна, як американські стартапи. Sion має досить скромний дизайн, кузов виконаний із чорного синтетичного матеріалу, придатного для вторинної переробки. Це значно зменшує вагу машини, але й робить її схожою на Trabant. Sono пропонуватиме авто лише в одному варіанті та кольорі. На старті це полегшує виробництво.

Sono Sion гарантій не дає

Якщо виробництво не зірветься. Бо засновники з Мюнхена вибрали за виробників саме ту компанію, чий материнський китайський концерн опісля потрапив у турбулентність: Sion планують випускати в National Electric Vehicle Sweden (NEVS) в Тролльгеттані — дочірній компанії проблемного гіганта нерухомості Evergrande. NEVS придбала завод у зниклого шведського бренда Saab у 2012 році.

У біржовому проспекті Sono вказує на ризики, зумовлені зв’язком з Evergrande. Материнська компанія може «прямо чи опосередковано піддавати NEVS політичному та економічному тискові чи вживати заходів», особливо якщо погіршаться взаємини з Китаєм. І, як завжди в таких проспектах, вказують на дуже принциповий ризик: «Немає жодної гарантії, що NEVS виробить автомобілі, відповідні нашим специфікаціям і очікуванням якості». 

У проспекті також зазначено, що в Sono немає запасної лінії виробництва. З 2023 року Sion має сходити з конвеєра старого заводу Saab, але, враховуючи попередні заяви стартапу, чергові затримки не виключені. 

98