DeepMind: оптимістичний погляд у майбутнє

Наука
7 Березня 2020, 10:31

У Google Фото ви маєте можливість знайти потрібну світлину, просто вказавши предмет, який на ній зображений, наприклад «море» або «небо». Така функція стала можливою, зокрема, завдяки розробкам компанії DeepMind у сфері розпізнавання фото. Так само на розробках DeepMind базуються системи Google, відповідальні за розпізнавання мови, виявлення шахрайських операцій та спаму, розпізнавання рукописного тексту, перекладу тощо.
Технічний гігант Google придбав стартап DeepMind 2014 року за рекордні 400 млн фунтів стерлінгів. Водночас, за домовленістю, компанія залишилася окремою юридичною особою та зберегла свою штаб-квартиру в Лондоні. Крім того, материнська компанія має досить обмежений вплив на діяльність DeepMind, тимчасом як сам стартап отримав практично необмежений фінансовий ресурс. Тож чим саме цей стартап привабив Google, що компанія погодилася на такі невигідні умови співпраці?

DeepMind засновано 2010 року для створення по-справжньому сильного штучного інтелекту (ШІ), або artificial general intelligence (AGI), — комп’ютерної програми, яка виконувала б інтелектуальні завдання на такому самому рівні чи навіть кращому, ніж людина. Сьогодні алгоритми ШІ зазвичай спрямовані на якесь одне конкретне завдання, як-от розпізнавання об’єктів на фото або переклад тексту. Це мало подібне до функціонування людського інтелекту, який краще або гірше, але може виконувати безліч різноманітних завдань. Тому кінцева мета вчених — створити універсальний алгоритм, який міг би виконувати багато різних завдань, зокрема додавати, множити, грати в шахи, створювати музичні та художні твори, розмовляти різними мовами, складати інвестиційні стратегії та багато іншого.

 

Читайте також: Потеревенити з чатботом

Таку універсальність наразі має лише людина. Проте можливості людського інтелекту обмежуються розміром черепа, у якому розміщується мозок, та обсягом енергії, що здатен забезпечити наш організм. Можливості штучного інтелекту обмежуватимуться лише кількістю доступних процесорів. Комп’ютерам доступна куди більша швидкість обробки інформації. Тож сильний штучний інтелект зможе, наприклад, дуже швидко відкрити нові джерела енергії, за секунду вивчивши наукові праці з фізики, на прочитання яких людині не вистачило б і сотні життів.

У компанії DeepMind вірять, що розв’язання лише одного завдання — створити сильний штучний інтелект — змусить зникнути всі інші проблеми, які нині здаються нерозв’язними, зокрема в царині медицини, кліматичних змін, енергетики, макроекономіки тощо.

Окремої уваги варта постать засновника та керівника компанії DeepMind Деміса Гассабіса. Він народився в сім’ї грека-кіпріота й китаянки із Сінгапуру та виявився неабияким вундеркіндом. У 13 років став другим у світі гравцем у шахи у своїй віковій категорії. Школу Деміс закінчив достроково й був прийнятий до Кембриджського університету, але з умовою, що розпочне навчання, коли стане трохи старшим. Цю перерву Деміс використав для того, щоб узяти участь у розробці всесвітньо відомої відеогри «Theme Park», після чого повернувся до навчання й закінчив університет за спеціальністю «Комп’ютерна наука» з подвійною відзнакою.

2018 року DeepMind витратила на заробітну плату своїх 700 працівників близько $483 млн — усе тому, що ці фахівці є одними з найкращих у своїй галузі й за них із задоволенням позмагалися б такі гіганти, як Facebook, Amazon чи Apple

Отримавши диплом, Деміс продовжив кар’єру розробника відеоігор і навіть заснував власну компанію. Попрацювавши в цій галузі близько восьми років, він вирішив змінити сферу діяльності й зайнятися ШІ. Однак, на відміну від більшості ентузіастів машинного навчання, які змінюють кваліфікацію, просто пройшовши кілька онлайн-курсів, Деміс Гассабіс підійшов до цього питання дуже амбіційно. Він вирішив почати з того, щоб досконало дослідити людський мозок, і вступив до університету за спеціальністю «Когнітивна нейробіологія». У цій новій для себе галузі він також досяг серйозних успіхів: його наукові роботи ставали високоцитованими, а результати однієї з робіт навіть увійшли в добірку найважливіших наукових відкриттів року за версією журналу Science. Здобувши такі ґрунтовні знання щодо функціонування людського мозку, Деміс узявся за ідею створення по-справжньому сильного ШІ і заснував компанію DeepMind, яку згодом придбала Google за рекордну суму. Сьогодні частина команди DeepMind працює над удосконаленням продуктів і технологічних процесів Google, як-от збільшення енергоефективності систем охолодження в дата-центрах або подовження життя батареї в приладах Android. За ці послуги DeepMind отримує оплату від техногіганта: $58 млн 2017-го й $125 млн 2018-го. Однак більшість проектів, над якими працюють у компанії, не є прикладними або просто не приносять доходів, як, наприклад, спільний проект зі Службою охорони здоров’я Великої Британії.

 

Читайте також: Емоції і алгоритми

Як наслідок, компанія вже багато років поспіль є збитковою, і рівень збитків лише зростає: $154 млн 2016‑го, $341 млн 2017-го й $570 млн 2018-го. Основна причина збитковості — наймання найкращих у світі науковців та інженерів у сфері ШІ. 2018 року DeepMind витратила на заробітну плату своїх 700 працівників близько $483 млн — усе тому, що ці фахівці є одними з найкращих у своїй галузі й за них із задоволенням позмагалися б такі гіганти, як Facebook, Amazon чи Apple. Отже, у Google готові оплачувати величезні рахунки DeepMind, насамперед покладаючи великі надії на результати наукових досліджень компанії у сфері сильного ШІ, але також радіючи тому, що сотні сильних фахівців працюють не в конкурентів, а фактично в команді Google. Утім, найкращі дослідники та інженери радо приймають пропозиції працювати в DeepMind, оскільки це дає їм можливість отримувати ринкову заробітну плату й водночас займатися розробками, спрямованими не на підвищення прибутковості чергової корпорації, а на розв’язання глобальних проблем людства.

Частина проектів компанії стосується використання алгоритмів навчання з підкріпленням, за допомогою якого комп’ютерні програми виграють у китайські шахи ґо або складні відеоігри, такі як «StarCraft II». Враховуючи досвід засновника компанії Деміса Гассабіса у сфері відеоігор, не дивно, що частина розробок DeepMind стосується саме цієї галузі. У компанії вважають, що алгоритм, навчений вигравати в «StarCraft II», фактично може виконувати кілька різних завдань одночасно, як стратегічних, так і тактичних, а це вже може бути першим кроком до сильного ШІ.

У компанії також працюють над кількома серйозними проектами у сфері біології та нейробіології, безпеки, робототехніки, створення реалістичних зображень тощо. Проте, мабуть, особливої уваги вартий проект DeepMind, пов’язаний з медициною, який показав, що компанії може бути складно й надалі зберігати незалежність від Google.

 

Читайте також: Планшети у навчальному процесі: «за» та «проти»

 

У DeepMind завжди планували використовувати ШІ у сфері охорони здоров’я, і в лютому 2016 року відкрили окремий підрозділ DeepMind Health. Одним з основних його завдань є робота над мобільною програмою Streams, яка допомагає медичному персоналу надавати кращі послуги пацієнтам. Програма, наприклад, перевіряє результати досліджень на наявність ознак тих чи тих хвороб і надсилає миттєві сповіщення персоналу, якщо потрібне їхнє термінове втручання. Крім того, алгоритм допомагає лікарям швидко оцінити наявність інших серйозних захворювань і відображає результати аналізів крові, УЗД та рентгенівських знімків одним натисканням кнопки.

Наприкінці 2018 року компанія Google заявила про створення власного підрозділу Google Health, що працюватиме зі сферою охорони здоров’я. Понад те, було оголошено, що новий підрозділ тісно співпрацюватиме з DeepMind Health. Фактично мобільна програма Streams стала одним з продуктів Google, а це вже спричинило серйозні занепокоєння щодо можливості використовувати отриману медичну інформацію в інших продуктах та послугах Google. У DeepMind заперечують таку можливість, але злиттям незадоволені навіть і самі працівники DeepMind Health. Багато з них погрожують звільнитися, якщо компанія Google повністю поглине їхній підрозділ.

Отже, перспективи створення сильного штучного інтелекту, який функціонував би на рівні людського інтелекту, але швидше та масштабніше, здаються ще дуже віддаленими. Однак те, що над відповідними науковими дослідженнями працюють найкращі у світі фахівці та науковці, дає неабияку надію. 

Позначки: