Богдан Буткевич журналіст Тижня

Деактивація. Хто і кого залякує в Україні

Суспільство
26 Грудня 2013, 15:52

Як вдалося з’ясувати з даних відеореєстратора в її машині та із власних слів Тетяни, щойно вона виїхала з бориспільської траси на менш освітлену дорогу, як її наздогнав і почав таранити й підрізати чорний позашляховик Porsche Cayenne, змушуючи зупинитися. Кілька разів журналістці вдавалося звільнитися від переслідувачів, зрештою вона вивернула назад на освітлену трасу. Та Porsche знову наблизився до її авто і, кілька разів ударивши кузовом, скинув у кювет. Тетяна встигла вилізти з машини, почала втікати, однак двоє нападників наздогнали її і по-звірячому побили. Згодом авто на узбіччі помітив патруль міліції, який знайшов неподалік і саму Чорновол та доставив її до Бориспільського травмпункту. Потім Тетяну перевезли до лікарні до Києва. За словами народного депутата Сергія Пашинського, в неї діагностовано тяжкий струс моз­­ку, численні переломи кінцівок та носа, повністю розбите обличчя, потрібно щонаймен­­ше три операції.

Активіст Олексій Гриценко, якому зателефонувала Чорновол у ніч нападу на неї, розповідає, що 24 грудня Тетяна їздила знімати будинки міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка та генпрокурора Віктора Пшонки. Під час останньої зйомки за нею стежили беркутівці. Інформацію про дім очільника МВС Тетяна навіть устигла поставити в свій блог на порталі «Українська правда».
Після пафосної і цього разу дуже швидкої (на відміну від попередніх довгих мовчанок у подібних ситуаціях) заяви Вік­тора Януковича про необхідність швидкого розслідування побиття журналістки міліція відкрила кримінальне провадження за статтею «хуліганство». Своєю чергою, правозахисники вже висловили своє обурення пом’якшенням спра­­ви, адже, приміром, активістам, які навесні 2013 року закидали сніжками депутаток від ПР, шиють «замах на вбивство». Генеральна прокуратура вустами свого керівника Вік­­тора Пшонки заявила, що бере це розслідування під свій особистий контроль. Понад те, правоохоронці оперативно встановили трьох осіб, підозрюваних у нападі на Тетяну Чорновол. Двоє вже затримані, з ними проводять слідчі дії. Речник ГПУ повідомила, що на одного із затриманих, згідно з попередньою версією слідства, зареєстрований автомобіль, у якому були нападники. Номер Porsche Cayennе чітко видно на даних відеореєстратора, переданого слідству депутатами від опозиції, що прибули на місце події.

Власне, побиття Тетяни Чорновол продовжило серію нападів на активістів Євромайдану, що значно почастішали за останні два тижні. Опозиція переконана, що влада поставила перед своїми «орлами» завдання залякати найактивніших і відбити в інших бажання протестувати. Щоправда, є й інша думка: до нападів на євромайданівців можуть бути причетні російські спецслужби; РФ і далі робить усе, щоб розхитати ситуацію в Україні через провокації, спонукавши її владу до силового сценарію. За такого розвитку подій Кремлю легше буде зробити Януковича поступливішим, а відтак остаточно втягнути Україну в свою орбіту. Власне, про це нещодавно попереджав Андрєй Ілларіонов, колишній радник Путіна: «Що жорсткішим буде протистояння (в Україні. – Ред.), то більше в ній буде висловлено взаємних звинувачень і образ, що більше проллється крові – й віртуальної, і, не виключено, реальної, то легше буде авторам і виконавцям антиукраїнської-антиєвро­­пейської війни відокремити, відірвати, ізолювати захоплений плацдарм від решти країни, здійснити, так би мовити, «тектонічний розлам» України, то легше буде її «підвіси­­ти» на довгочасний гачок майстерно спровокованого внут­рішньоукраїнського конфлікту […]. В Україні найближчим часом можуть розпочатися незрозумілі постріли, вибухи, з’являтимуться зниклі безвісти й навіть загиблі».

Хай там як, але поки що жоден із двох сценаріїв не спрацьовує. Напади на активістів ще більше згуртували Євромайдан. Міністерство внутрішніх справ блокують велелюдні акції протесту з вимогою відставки Віталія Захарченка.

Хроніка залякування
• 29 листопада в Івано-Франківську невідомими жорстоко побитий співорганізатор місцевого Євромайдану Максим Кицюк, який дістав черепно-мозкову травму і численні ушкодження ніг.
• 30 листопада в Тернополі невідомими побитий місцевий цивільний активіст Володимир Ханас.
• 6 грудня в Луганську підпалено автомобіль відомого адвоката й одного з організаторів місцевих акцій протесту Ігоря Чудовського.
• 15 грудня в Житомирі нападу зазнав голова місцевого осередку ВО «Свобода» Віктор Брокар.
• 16 грудня в Ужгороді спалили автомобіль одного з організаторів місцевих акцій протесту Ярослава Шафара.
• 20 грудня у Сімферополі обстріляли автомобіль співкоординатора місцевого Євромайдану Сергія Ковальського.
• 21 грудня в місті Арциз Одеської області спалили автомобіль активіста Євгена Буркута, яким він упродовж місяця возив до Києва охочих узяти участь в акціях протесту.
• 21 грудня заступник голови харківської «Батьківщини» Іван Варченко повідомив про замах на нього. В автомобілі політика було майже повністю відкручено колесо, що могло спричинити серйозну ДТП.
• 21 грудня скоєно напад на представника «Дорожнього контролю» Володимира Моралова. Невідомі забрали в нього травматичний пістолет, яким він намагався відбитись від нападників, і впритул вистрелили в активіста. Авто Моралова злочинці спалили. Метою нападу, вочевидь, було заволодіти відеоматеріалами колеги Володимира – Андрія Дзиндзі, який перебуває в СІЗО.
• 22 грудня в Житомирі в під’їзді його будинку невідомі вчинили напад на голову місцевого осередку Демократичного альянсу Дмитра Ткачука.
• 23 грудня в Харкові спалили автомобіль місцевого активіста Євромайдану.
• 24 грудня в центрі Харкова невідомі напали на місцевого активіста, співорганізатора протестних акцій Дмитра Пилипця: йому завдали більш ніж 10 ножових поранень.
• 25 грудня під Києвом звірячо побили журналістку і громадську активістку Тетяну Чорновол.