Cтежте за руками

ut.net.ua
8 Жовтня 2010, 00:00

Президент обіцяє гарантувати проведення чесних виборів, наголошуючи, що як ніхто в країні у цьому зацікавлений. Проте перший місяць виборчої кампанії засвідчив: влада поставила за мету перемогти в максимальній кількості регіонів за будь-яку ціну

Атака клонів

Новинкою виборчого сезону-2010 стало політичне клонування. Головним піддослідним кроликом влада обрала партію «Батьківщина» – в кількох регіонах у неї виникли «копії» місцевих парторганізацій, що зазіхнули на права «оригіналу». Ініціатори нововведення вдало скористалися внутрішніми конфліктами та чварами в партії «сердечних» і фактично орендували їхній «партійний дах» на час виборів. За сприяння Міністерства юстиції, що реєструє політичні партії та зміни у їхньому керівництві, в Київській, Львівській, Луганській та Тернопільській областях осередки «Батьківщини» штучно отримали нових голів, які мають право підпису документів, потрібних для участі у виборчому процесі. Справжні ж місцеві парт­організації було цілковито усунуто від виборів, їм залишилося хіба що протестувати і намагатися довести свою «автентичність» у судах.

За підрахунками БЮТ, лише в ключовій для цієї сили Київській області Адміністрація президента «призначила» 12 керівників парторганізацій «Батьківщини», зокрема й обласної. На її заклики до президента припинити красти партію з Банкової порадили краще працювати зі своїми партійними кадрами. У результаті реалізованої комбінації самозванці від «Батьківщини» потрапили не лише до складу територіальних виборчих комісій, а й до офіційних партійних списків кандидатів у депутати до місцевих рад, які ці самі тервиборчкоми оперативно зареєстрували. На Львівщині, де, за повідомленням «сердечних», голова ТВК прийняв до реєстрації документи справжньої «Батьківщини», його швидко затримали працівники СБУ «за спробу підкупу одного з членів комісії» і порушили кримінальну справу.

Від клонування партосередків постраждали і партнери «Батьківщини» по блоку – партія «Реформи і порядок». За повідомленням голови партії Сергія Соболєва, липові ПРП завели своїх представників до ТВК у Донецькій області, Донецьку та Кіровограді.

Проведений владою експеримент із клонування опонентів можна вважати успішним подвійно: завдяки цій технології основних конкурентів біло-блакитних у кількох регіонах відсторонено від участі у виборах й при цьому під прапорами «сердечних» до місцевих рад потраплять лояльні до влади люди. Вочевидь, єдиною контртехнологією для бютівців може бути поширення інформації щодо висуванців-самозванців і заклики до виборців не підтримувати їх 31 жовтня.

Хто рахуватиме голоси

Для проведення виборів ЦВК сформувала 670 територіальних виборчих комісій. За словами члена ЦВК Михайла Охендовського, представникам найбільших парламентських фракцій – Партії регіонів і БЮТ – дісталася однакова кількість керівних посад у комісіях – по 22%. Утім, насправді ситуація виглядає інакше.

Ключовими з політичного погляду є 49 ТВК: 24 обласних, 23 міських в обласних центрах (без міста Києва, де місцеві вибори не проводяться), АР Крим та Севастополя. Саме ці комісії визначатимуть переможців, які отримають мандати депутатів найпрестижніших і найласіших міських рад – обласних та в містах обласного значення, кримського парламенту, а також мерів великих міст. Розподіл керівних посад між представниками політичних сил у цих ТВК далекий від паритетного. У 26 комісіях головують висуванці Партії регіонів, ще вісім комісій очолюють представники їхніх партнерів по коаліції – Народної партії (7) та КПУ (1). Дружню допомогу владній команді може надати й голова Житомирської обласної ТВК, делегований ХДС, який після вступу до його лав Давида Жванії взяв курс на співпрацю з владою. Разом 35. Натомість опозиційному табору дісталися портфелі голів лише в 13 комісіях: «Батьківщині» – вісім, УСДП – три, «Нашій Україні» та УРП «Собор» – по одній. Серед непарламентських партій пощастило лише СДПУ(о) – їхній висуванець керуватиме виборчим процесом у Вінниці.

Під контролем регіоналів буде підрахунок голосів на сході, півдні й частково в центрі країни: у Запорізькій, Кіровоградській, Миколаївській, Одеській, Харківській і Чернігівській областях вони отримали посади керівників як обласних, так і міських ТВК; у шести інших поділилися посадами з литвинівцями (їм довірили п’ять ТВК в обласних центрах і всієї Донецької області). Ще одним осередком цілковитої влади Партії регіонів стало Закарпаття. Опозиції «володарювати» на виборах дозволили лише на Рівненщині, де обласну та міську виборчі комісії очолили представники «Батьківщини». «Сердечним» також випало головувати у Вінни­цькій, Хмельницькій, Чернівецькій, Волинській, Тернопільській та Львівській обласних ТВК, а ось переможців на посаду мерів цих обласних центрів визначатимуть під керівництвом регіоналів чи їхніх партнерів по коаліції.

Не менш цікавим виглядає загальний склад тервиборчкомів. Представники коаліції мають у кожному з них по дев’ять своїх представників (половина складу комісії), правильно порахувати голоси їм допомагатимуть ще 24 висуванці ХДС та шість від «ПОРИ», керівник якої Владислав Каськів віднедавна відповідає за національні проекти в Комітеті з економічних реформ при президенті. Разом коаліційна команда може покластися на 471 рахівника. Натомість опозиційних «штиків» у ТВК разом із делегованими від партосередків-клонів – лише 262.

Доволі специфічними виявилися результати жеребкування серед позапарламентських політичних партій, яким за законом відводиться три місця в комісіях. Зокрема, фортуна виявилася приязною до конструктивних «фронтових» опозиціонерів (їх у складі ТВК 12), Народно-трудового союзу, очолюваного депутатом-«туш­кою» Валентином Зубовим (7), Партії вільних демократів Михайла Бродського, призначеного урядом захисником підприємців (6). Пощастило також Партії зелених (12) та Селянській партії (9). Новачок у політиці «Українська платформа» Павла Жебрівського, створена торік, провела до ТВК 19 членів, натомість старожил «Свобода» – лише п’ять.

Як відомо, неважливо, як голосують, важливо, як порахують, а з таким складом тервиборчкомів заздалегідь відомо, на чию користь буде рахунок. Опозиційні партії вимагають переформувати склад ЦВК і ТВК, забезпечивши паритетність присутності висуванців політичних сил. Утім, цей заклик залишиться голосом волаючого в пустелі.