Чому Ізраїль не хоче продавати Україні систему ППО “Залізний купол”

17 Лютого 2022, 15:49

США та Ізраїль відмовилися продавати Україні систему протиповітряної оборони "Залізний купол", пише видання "Eurasian Times" з посиланням на ізраїльський портал "Ynet News".  Згадується, що США зробили внесок у розробку "Залізного купола", отже, його продаж третій стороні вимагає схвалення обох країн.

Сполучені Штати мають лише дві батареї "Залізного купола", поставка яких завершилась у січні минулого року.

Ізраїль, очевидно, не схвалив спробу США передати Україні ракетні батареї "Залізний купол" через побоювання, що це може зашкодити їх відносинам з Росією, повідомили кілька ЗМІ, у тому числі The Times of Israel.

Читайте також: Палестинці обстрілюють Ізраїль ракетами

Минулого року представники України почали посилено лобіювати у Вашингтоні, щоб переконати американських законодавців передати ракетно-мінометну оборону. У березні Київ офіційно звернувся до адміністрації Байдена з проханням надіслати в Україну ракети "Патріот" та "Залізний купол". І демократи, і республіканці підтримали цей крок, коли ще не було побоювань російського вторгнення.

У звіті Ynet стверджується, що ізраїльські чиновники в неофіційних розмовах відмовили адміністрації США давати згоду на доставку батарей  "Залізний купол" до Києва, оскільки це може потенційно зашкодити їхнім відносинам з Росією, особливо з огляду на вплив Москви на Сирію. Однак російське вторгнення в Україну також може негативно вплинути на Ізраїль, оскільки він залежить від України в постачанні сільськогосподарської продукції.

Останніми місяцями українці також зверталися до уряду Ізраїлю з проханням прийняти угоду.

В інтерв’ю Kan Public Broadcasting на початку цього місяця міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба висловив готовність свого уряду придбати оборонну систему, а також прохання до США щодо ракетних батарей "Патріот".

Положення у  законопроєкту про військову політику на 2022 фінансовий рік вимагає від Пентагону подати до Конгресу звіт із викладенням варіантів потенційного продажу або передачі "існуючих систем" Україні, які, ймовірно, не будуть розгорнуті в найближчому майбутньому.

Однак через неофіційне та непряме небажання Ізраїлю, США врешті-решт припинили поставки ракет "Залізного купола" і "Патріота".

"Залізний купол" вважається одним з найкращих систем протиповітряної оборони у світі. Україна виявила інтерес до  "Залізного купола" після минулорічного конфлікту між Силами оборони Ізраїлю та палестинським ХАМАС в секторі Газа, під час якого ізраїльські ракетні системи перехопили 90% ворожих ракет.

"Eurasian Times" нагадує, що хоча "Залізний купол" спочатку був побудований в Ізраїлі, Сполучені Штати почали допомагати його розробці у 2011 році. А у березні 2014 країни уклали угоду про спільне виробництво, що дозволило США виробляти системні компоненти та мати більший доступ до технології ППО. Приблизно 75% деталей перехоплювача "Tamir" виготовляються в США.

Раніше Тиждень детально розповідав про те, як працює ізраїльський "Залізний купол" – у матеріалі Die Welt пояснювали, що траєкторію атакуючих ракет швидко аналізують одразу після їх запуску, тоді штучний інтелект оцінює рівень небезпеки: ракета, що загрожує густонаселеній території, має бути збитою перша, а снаряд, що ймовірно потрапить в мало- чи взагалі незаселені регіони можна не збивати.

Триметрові протиракети "Tamir", які й виробляються в основному у США, мають діаметр 16 см і є надзвичайно маневрені в польоті. Спочатку ізраїльські ВПС для кращого влучання випускали дві ракети "Tamir" за обраною ракетою ХАМАС. Якщо перша протиракета знищила ціль, друга вже може шукати собі нову – швидкість цих ракет в 2,2 раза перевищує швидкість звуку.

Читайте також: Україна з допомогою США та НАТО готова до стримування та захисту від нападу Росії – RAND

Батарея складається з радара і трьох пускових установок до 20 ракет у кожній. Вартість ракети Tamir складає приблизно $50 тисяч – це нижче, ніж багато інших ракет у системах протиповітряної оборони. 

Проте у цієї системи ППО є багато критиків, які часто кажуть про невідповідне використання "Залізного купола" Ізраєлем у порівнянні зі значно дешевшими боєприпасами ХАМАСу.

"Як під час Ліванської війни 2006 року, так і під час війни в Ґазі два роки потому різні сторони, серед яких тодішній генеральний секретар ООН Кофі Аннан, звинувачували Ізраїль у "непропорційних" діях. Приблизно так: реакція ізраїльських ВПС на ракетні удари перебільшена. Ізраїль повинен стримуватися, він винний у загибелі надто великої кількості цивільних. В основі всіх цих звинувачень — хибне уявлення про "пропорційність", – коментував використання системи німецький журналіст Ганнес Штайн.