Bloomberg: Для Ірану вивід військ США з Афганістану висуває на перший план більш жорстокого ворога

Політика
12 Липня 2021, 19:47

Після рішення США вивести війська з Афганістану, таліби розширили свій вплив у країні. Автор статі Боббі Гош, оглядач Bloomberg Opinion, переконаний, що хоча Іран активізував свої дипломатичні зв'язки з Талібаном, уряд Ібрагіма Райсі, президента Ірану, тепер повинен враховувати нові небезпеки на сході: “Для Ірану приниження США в Афганістані висуває на перший план більш жорстокого ворога”.

Незважаючи на те, що таліби можуть бути незацікавленими у поваленні іранського режиму, падіння чинного уряду в громадянській війні в Афганістані призведе до нових хвиль біженців через 900-кілометровий кордон між країнами. Це несе не меншу небезпеку через можливий сплеск торгівлі наркотиками та людьми, а також посилення терористичної активності.

“Це загрожує й торгівлі, чого обмежений санкціями Іран не може собі дозволити, і ставить під загрозу амбіційний залізничний проект, який спрямовуватиме афганський експорт до іранських портів, а звідси – у широкий світ”, – зазначив автор.

Тож будь-які спроби президента Джо Байдена раціоналізувати вихід Америки з Афганістану перекриє новина про те, що "Талібан" взяв під контроль КПП “Іслам-Кала”, ключовий прикордонний пост між Афганістаном та Іраном. 

“Іслам-Кала” є не лише важливим пунктом пропуску для двосторонньої торгівлі, це також ворота до афганського міста Герат, де знаходиться Генеральне консульство Ірану.

Читайте також: Гібридна експансія Ірану

Іранцям і талібам вдалося дійти згоди, але відносини залишаються ворожими, причина може бути й у відмінностях у релігійних світоглядах: переважно сунітські члени Талібану вважають іранський шиїзм єрессю. Раніше у Кабулі таліби ставилися до шиїтської меншини Афганістану надзвичайно жорстоко. Зараз вони стверджують, що конфліктів немає, але терористичні групи, які користуються захистом талібів, останнім часом посилили напади на шиїтів.

Більш практичні талібські лідери давно визнали, що Іран є корисним каналом постачання афганського опіуму для західних ринків. Це негативно впливає на Іран, де показник наркоманії один із найвищих у світі. Потребуючи більше зброї та бойовиків для захоплення афганістанського уряду, Талібан напевне збільшуватиме експорт опію, стверджує автор. Це значно погіршить й без того критичну ситуацію в країні.

В Ірані нині  також проживає понад 750 000 афганських біженців. Окрім того, ймовірно ще 2 мільйони осіб не мають на обліку через відсутність документів. “До охоронців та чиновників Ісламської Кали, безсумнівно, приєднаються легіони інших, оскільки в найближчі місяці боротьба між урядовими силами Талібану та Афганістану посилюється”, – пише Боббі Гош.

Хоча Іран надав притулок керівникам афганської Аль-Каїди, це засуджують багато інших екстремістських угруповань, союзники талібів. Якщо американці зійдуть з дороги, ці групи шукатимуть нових цілей, пише автор: “Це вже викликає тривогу в Китаї та Росії, але Тегеран, з точки зору близькості та рівня ворожнечі, є найбільш вразливим”.