Анна Бабінець журналіст

Без БЮТченки

ut.net.ua
11 Квітня 2008, 00:00

  
 

Малюнок: Володимир Казаневський
 
Торік у вересні Юлія Тимошенко зауважила, мовляв, погано, що мер Сум не бютівець. Коли вона стала прем’єром, одним із ключових, проте напівпідпільних, напрямків її роботи стала „бютизація” мерів. Влада на місцях – серйозний важіль у боротьбі за президентство, яку Тимошенко, вочевидь, уже розпочала. За три місяці роботи у Верховній Раді зареєстровано близько 180 законопроектів про призначення дострокових виборів сільських та міських голів. Усі вони в тій чи іншій мірі не влаштовують БЮТ. Поки увагу громадськості прикуто до столичних виборів, не менш цікаві речі відбуваються в інших містах. Нариклад, у Сумах, де днями було зроблено спробу усунути мера – також “безбютченка”.
 
Землю та фабрики – в одні руки
Мер Сум Геннадій Мінаєв працює на своїй посаді вже два роки. Він прийшов до влади на “помаранчевій” хвилі – 2004-го року був координатором акцій протесту сумських студентів. Під час Помаранчевої революції створив у Сумах громадську ініціативу «Нічна варта», активісти якої в ніч голосування намагалися запобігти фальсифікаціям. До третього туру президентських виборів «Варта» почала діяти в багатьох містах. Після революції створив у Сумах уже громадську організацію “Нічна варта”, яка виступала проти “дерибану” землі та інших міських негараздів. На виборах міського голови здобув 36% голосів сумчан. І все б добре, тільки мер вирішив діяти саме так, як декларував. Наприклад, зробити прозорим процес розподілу землі… Зрозуміло, багатьох не влаштував такий стан речей. Відтоді розпочалася війна.
 
26 березня фракція БЮТ Сумської міськради ініціювала відставку Геннадія Мінаєва. Для його звільнення не вистачило одного голосу. Бютівці не очікували такого результату, тому вирішили взяти тайм-аут. Та зупинятися місцевий БЮТ не збирається: депутати кажуть, що ініціюватимуть звільнення мера, допоки не позбудуться його. Як сказав Тижню Олександр Хоруженко, директор місцевого Центру досліджень регіональної політики, днями до міста завітав куратор області у фрації БЮТ нардеп Володимир Полохало. „Він повідомив, що на найвищому рівні все вирішено, вибори влаштують у будь-який спосіб”, – каже пан Хоруженко.
 
Формальним приводом, щоб усунути з посади Геннадія Мінаєва, стало „незаконне звільнення мером деяких працівників виконкому”. Річ у тім, що восени 2006 року Мінаєв звільнив Анатолія Галінського з посади керівника транспортного відділу виконкому. Звільнив через те, що напередодні міськрада ліквідувала такий відділ. Цілком логічно: немає відділу, немає керівника. Проте суд поновив Галінського на посаді (якої вже немає). Бютівці угледіли в діях мера саме ту несправедливість, з якою варто боротися.
 
Сам Мінаєв називає інші причини протистояння у міськраді: „Минулого року я запропонував депутатам запровадити нові правила розподілу землі – виключно на аукціонних умовах. Також я хотів заборонити виділення землі вздовж річок та головних магістралей. Рада відхилила ці пропозиції”.
Натомість у березні рада в один прийом роздала під індивідуальні забудови 31 ділянку землі з комунальної власності. Під час цього голосування пан Мінаєв залишив сесійну залу. Впоралися самотужки – секретар міськради Петро Губенко (лідер фракції БЮТ) підписав рішення ради. Тим часом земля у місті дорожчає: рік тому сотка у центрі коштувала $700-800, зараз – $2000-3000.
 
Більшість земельних відомств міськради закріплено за бютівцями. Проте їм дуже незручно постійно узгоджувати свої дії з чинним мером. До того ж у місті є низка комунальних підприємств, за якими вже давно сверблять приватні руки. Наприклад, „Сумикомунінвест” (займається орендою землі та комунальною власністю), „Дорремстрой” (шляхові роботи).
 
 
Подумати про партійність
Геннадій Мінаєв каже, що до виборів готовий. Він навіть погодився власноруч підписати документ про розпуск міськради, але тільки за умови точної дати виборів. „Я їх знаю, раду розпустять, а вибори не призначатимуть якомога довше. В.о. мера буде Губенко. У БЮТ немає реального кандидата, тому вигідна моя відставка і затягування виборів”, – каже пан Мінаєв. Справді, згідно з опитуванням Центру інтелектуального розвитку Сумського держуніверситету, в жовтні минулого року найвищу підтримку сумчан (51%) здобув Мінаєв.
 
Олександр Хоруженко прогнозує, що вибори відбудуться восени. „Мінаєв візьме найбільше, думаю 25%. Кандидат від БЮТ, гадаю, більше 3-4% не отримає”, – каже експерт.
 
Проте Мінаєв може не взяти зовсім нічого. Нещодавно у ВР зареєстровано законопроект, за яким у мери заборонено балотуватися особі, через яку призначено дострокові вибори. Автор законопроекту бютівець Валерій Писаренко вважає, що в такий спосіб голови місцевих рад сильніше відчуватимуть відповідальність перед людьми.
 
Мінаєв не шкодує, що в нього немає партквитка БЮТ. Каже, знайде інший. „Я вважаю, що мер має бути незалежним, однак бачу, що не в теперішніх умовах. Настав час і мені подумати про партійність”, – пробує заінтригувати сумський голова. Він не зізнається, під чиї прапори стане, але натякає, що це буде сила, здатна протистояти БЮТ. Зрозуміло, що мова йде про НС-НУ. В умовах передвиборчої війни за місцеві ресурси тільки завдяки підтримці «зверху» він може втриматися на своїй посаді. Поки що мер Сум цього й не приховує: „Я позапартійний, але виходець із Майдану, тому апелюватиму до Президента”.[448][447]

 

 
МЕРСЬКІ СПРАВИ

 Далі буде…

Міські голови, яким загрожує відставка
Харків. Михайло Добкін (ПР). За ініціативи БЮТ, у ВР уже створено тимчасову слідчу комісію, яка розслідує діяльність мера.
 
Дніпропетровськ. Іван Куличенко (позапартійний). Усі фракції міськради незадоволені роботою мера-довгожителя (з 1999 року). БЮТ має намір ініціювати відставку.
 
Одеса. Едуард Гурвіц (НС-НУ). Восени БЮТ та комуністи організували громадські слухання щодо відставки мера – через махінації з землею. Процес триває.
 
Львів. Андрій Садовий (НС-НУ). Наприкінці минулого року кілька фракцій пригрозили мерові достроковою відставкою. Зокрема, його роботою незадоволений місцевий БЮТ.
 
Черкаси. Сергій Одарич (Партія вільних демократів). Триває збір підписів за відставку міського голови, ініційований БЮТ.
 
Миколаїв. Володимир Чайка (позапартійний). Фракція БЮТ закликала мера скласти свої повноваження – за невиконання передвиборчих обіцянок.
 
Сімферополь. Геннадій Бабенко (ПР). Після призначення дострокових виборів мера у столиці, місцевий БЮТ заявив, що наступним має бути Сімферополь.
 
Цей список можна продовжити. Бердянськ, Дніпродзержинськ, Кам’янець-Подільский, Мукачеве, і ще близько 180 міст та сіл.
 
ДІЙОВІ ОСОБИ
Володимир Полохало
народний депутат від БЮТ

Чув про проблеми
Я справді був на Сумщині, останнім часом двічі. Але зовсім не з приводу виборів мера. Ми там проводили виїзне засідання комітету ВР з питань освіти та науки, який я очолюю. Я поїхав звідти 24 березня, а потім, уже в Києві, дізнався, що була спроба звільнити міського голову. Дійсно, я чув, що там є проблеми  (непрозорий продаж землі та ін.), Але це справа громади. Ми в це не втручаємося. На Сумщині я буваю щомісяця – за мною закріплені виборчі округи на півдні області. В нас так у кожного народного депутата.