За словами Азарова, незважаючи на складне економічне становище, Україна протягом останніх 20 років самостійно фінансує витрати на подолання наслідків аварії. Питома вага витрат на ці цілі в різні роки сягала 10% загальних видатків Державного бюджету України.
«І тільки зараз, після проведення Київського саміту з безпечного та інноваційного використання ядерної енергії і донорської конференції світова спільнота зібрала близько 550 млн. євро на будівництво нового безпечного укриття над пошкодженим енергоблоком Чорнобильської АЕС», – наголосив Азаров.
Унаслідок вибуху на Чорнобильській АЕС забруднено радіонуклідами більш як 145 тис. квадратних кілометрів території України, Білорусі та Російської Федерації. В Україні статус постраждалих мають понад 2,2 млн. осіб, з яких 255 тис. – учасники ліквідації наслідків аварії. З 27 квітня 1996 р. з міст Прип'яті та Чорнобиля евакуйовано близько 91 тис. людей.
«Чорнобильська катастрофа стала національною трагедією, що породила соціально-економічні проблеми, які з роками не зникають. Розв'язати їх можна лише комплексно, об'єднавши зусилля влади, науки, громадських організацій «чорнобильців» та всього суспільства, залучивши міжнародну спільноту», – вважає прем’єр-міністр.
За його словами, усі роки незалежності держава приділяє проблемі постійну увагу. Переселено з радіоактивно забруднених територій більше 27 тис. сімей, побудовано десятки нових населених пунктів – місць компактного переселення постраждалих, прокладено сотні кілометрів газових мереж, водопроводів, інших комунікацій.
«Ми переконані, що солідарність націй і держав, гуманізм сучасної цивілізації не залишить Україну без допомоги ззовні. Ми вдячні всім, хто її надає, і заздалегідь тим, хто її надасть», – зауважив Азаров.
Він вважає, що 25-ті роковини страшної події XX століття мають ще раз привернути увагу світової спільноти до великої біди, що спіткала не тільки Україну.
Як повідомлялось, Микола Азаров взяв участь у пам’ятних заходах до річниці аварії на ЧАЕС, які відкрив Патріарх Кіріл.
Тим часом, чорнобильські громадські організації ставляться до пишних меморіальних заходів без ентузіазму. Вони вважають ставлення влади до потерпілих та ліквідаторів «геноцидом свого народу», і звинувачують її у згортанні соціального захисту чорнобильців.
Президент всеукраїнської громадської організації «Союз Чорнобиль Україна» Юрій Андреєв спростував запевнення про виділення урядом мільярдів гривень на соціальні чорнобильські програми.
Показово, що у Харкові на виставку до роковин Чорнобиля скинулися самі чорнобильці.
Нагадаємо, станом на 1 січня 2011 року статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи в Україні мають 2 210 605 людей. Держава постійно говорить про необхідність зменшення цього числа.