«У той час як Chevron виграла тендер на розробку сланцевого газу, потрібно зробити ще багато кроків до фактичного підписання договору. Ми сподіваємося, що інвестиції Chevron (і Shell) вдадуться, але ми також пам'ятаємо інтерес міжнародної енергетичної галузі до України в кінці 1990-го року для участі в геологічній розвідці можливостей для збільшення звичайного видобутку газу на суші, потім інтерес у 2005-2006 роках з вивчення морських ресурсів Чорного моря. До скількох нових виробництв це призвело?», – пишуть експерти.
«Харківські угоди від квітня 2010 року не змогли стабілізувати критичні газові відносини з Росією. Наші недавні переговори з широким колом українських колег викликали стурбованість тим, що за останні два роки інвестиційні умови погіршились для всіх, крім окремих інсайдерів. На цьому тлі, ми схильні до обережного оптимізму щодо тендерів зі сланцевого газу (і майбутніх морських розробок). Ми підозрюємо, що уряд США дотримується такої ж думки.
Для того, щоб правильно домовитись, виконати та зміцнити великі інвестиційні проекти потрібно багато часу та серйозних зусиль. Уряд повинен запропонувати компаніям світового класу, таким як Chevron і Shell, інвестувати з відповідних економічних причини, а не з метою досягнення короткострокових політичних цілей. І Банкова повинна позбавитися ілюзій, що розвиток таких інвестицій може купити їй «перепустку» у Вашингтон незважаючи на проблеми з демократією», – вважають аналітики.