Активісти вказали на слабку позицію державної мови в Україні

8 Липня 2015, 16:59

Відсутність законодавства, яке б регулювало мовну політику в державі, активно сприяє русифікації. Такими є підсумки аналітичного огляду «Становище української мови в Україні в 2014-15 роках», оприлюдненого добровольчим рухом «Простір свободи».

"Незважаючи на Революцію Гідності і патріотичний підйом в Україні триває повзуча русифікація… Порівняно з минулими роками зменшилася частка україномовних газет та журналів, російська мова продовжує домінувати національному в теле- та радіоефірі. Трохи зміцнилися позиції української мови в освіті. Мовна ситуація в сфері послуг дуже залежить від регіону – на Сході та Півдні російська виразно домінує, але права україномовних клієнтів часто порушуються і в Центральній Україні включно з Києвом", – йдеться у повідомленні.

Автори огляду відзначають, що головним негативним чинником, який стимулює витіснення української мови з найважливіших суспільних сфер, "є мовний закон Ківалова-Колесніченка, який досі продовжує діяти".

Повідомляється, що частка школярів, які здобувають освіту українською мовою в 2014/15 році сягнула 90,8%, зрісши за рік аж на 9%.

"Проте це зростання пов’язане перш за все з тим, що статистика більше не враховує школи на окупованих територіях. Реальне ж зростання числа учнів, що навчаються українською, становить десяті частки відсотка, а в деяких областях цей показник навіть знизився. Найменше школярів навчаються українською мовою на Донеччині (59%), найбільше – на Рівненщині (100%). У Києві навчаються українською 97% школярів, на Полтавщині 98%, на Дніпропетровщині 81%, на Харківщині 74%, на Одещині 70%. Українською мовою навчалися в 2014/15 роках 89% першокласників. Така ж частка випускників – 89% – обрала українську мову для складання тестів зовнішнього незалежного оцінювання в 2014 році", – зауважують автори огляду.

Також дослідження продемонструвало, що в кінопрокаті сумарна кількість фільмів, дубльованих або озвучених українською мовою, в 2014 році становила 65,5%, у 2015 (до початку червня) – 83,8%.

"Решта фільмів, переважно з російським звуком, субтитровані українською. Різке зменшення частки таких фільмів у 2015 році напряму пов’язане зі зменшенням у прокаті кількості фільмів російського виробництва", – запевняють у "Просторі свободи".

Також повідомляється, що лише 55% книг надруковано в Україні в 2014 році державною мовою, причому більшість з них – навчальна література, а масований імпорт книг з Росії в рази перевищує випуск книг в Україні.

"Проведені в 2015 році соціологічні дослідження засвідчили, що абсолютна більшість мешканців обласних центрів у Західній України і відносна більшість у центральній Україні – спілкуються вдома виключно українською мовою. Цей показник становить у Львові 93%, у Вінниці 70%, у Черкасах 52%, у Полтаві 47%, у Києві 27%. Водночас російською спілкуються вдома у Харкові 84%, в Одесі 78%, у Дніпропетровську 58%, у Чернігові 41%, у Києві 32%, в Кіровограді 26%. Значна частина городян спілкується вдома як українською, так і російською", – зазначають активісти.

Автори огляду звертають увагу на доведений соціологічними даними прямий зв'язок між мовою респондентів і сприйняттям ними російської пропаганди. На їхню думку, "для захисту власного майбутнього і безпеки громадян держава має вжити заходів для реального утвердження української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території країни, як це передбачено Конституцією. Перш за все – замінити мовний закон Ківалова-Колесніченка на новий закон, що відповідатиме Конституції і європейській практиці".

Аналітичний огляд «Становище української мови в Україні в 2014-15 роках», оприлюднений рухом «Простір свободи» 8 липня у Києві. Документ базується на даних державної статистики, соціології та власних моніторингових досліджень, здійснених волонтерами в усіх регіонах України.

Нагадаємо також, що 23 лютого 2014 року Верховна Рада скасувала мовний закон "Ківалова-Колесніченка".