Активісти: Громадським організаціям люди довіряють більше, ніж владі і партіям

21 Квітня 2013, 15:30

«У порівнянні з іншими інституціями, державними органами, політичними партіями громадянське суспільство в Україні є дієвішим», – вважає Ігор Луценко, активіст громадської ініціативи «Збережи Старий Київ».

Проте, на його думку, громадські організації від держави не отримують підтримки, а лише – перешкоджання.

«Наприклад, СБУ слідкує за громадськими організаціями стосовно їхньої загрози для влади, придушує їхню активність. Але ж нікого не хвилює, чи є дії влади правильними», – зазначає екперт.

На думку Світлани Заліщук, співзасновниці громадського руху «Чесно», ГО «Центр UA», «Новий Громадянин», громадські організації найбільше роблять для мобілізації суспільства.

«І це неправильно, тому що найактивнішим має бути парламент, який би створював ініціативи на законодавчому, культурному, практичному рівні. Парламент повинен співпрацювати з громадськими організаціями, а не перешкоджати їм», – коментує Заліщук.

За словами Володимира Чемериса, голови Інституту Республіка, говорити про недієвість громадських організацій в Україні не випадає, оскільки є конкретні приклади їхньої ефективності.

 «Українське громадянське суспільство відстоює простір свободи у країні, хоча він невеликий. Воно не дає владі обмежити свої права, – вважає Чемерис. – Пригадайте, більше 120 громадських організацій об’єдналися за ініціативу «За мирний протест!» проти законопроекту, який би обмежував свободу мирних зібрань, і завдяки цьому в 2010- 2011 роках його  не прийняли», – зазначає він.

Успішність дій громадських організацій в Україні відзначає і Заліщук.

«Багато успішних акцій провели «Опора», і «Стоп цензурі!», і рух «Чесно», можна згадати Податковий майдан. 150 громадських організацій підтримали ініціативу про доступ до публічної інформації, нещодавно журналісти відстояли відкликання законопроекту про наклеп, – пригадує активістка. – До речі, персональне голосування спочатку вимагав рух «Чесно», навколо цього об’єдналися громадські активісти з усієї країни, і вже потім опозиціонери почали вимагати від влади це робити».

Більш наполегливими щодо влади громадським організаціям радить бути Артем Соколенко, координатор громадського руху «Стоп цензурі!»

«Коли громадські активісти щось вимагають, і влада обіцяє це виконати, зачекавши певний час, то зазвичай потім нічого не відбувається. Потрібно бути менш довірливими, йти до кінця, наполегливо вимагати», – зазначає Соколенко.

Володимир Чемерис заперечує твердження про те, що в Україні люди не довіряють громадським організаціям.

«Громадським організаціям люди довіряють більше, ніж владі і партіям», – вважає Чемерис.

Окрім того, голова Інституту Республіка вважає, що громадська активність в Україні почала особливо зростати з 2000 року, після проведення акцій «Україна без Кучми».

«Найбільша активність у тих соціальних групах, які виступають за свої соціальні права, але все менша там, де йдеться про підтримку котроїсь політичної сили, зокрема це довели акції опозиції «Україно, вставай»», – зазначає Чемерис. 

ЗЯк повідомлялось, за даними Національного інституту стратегічних досліджень при президентові України, громадянське суспільство в Україні пасивне: з 130 тис. неурядових організацій системно працюють лише 8-9%.

ЄС активізує співпрацю з громадськими організаціями, щоб отримати альтернативну інформацію про ситуацію в Україні.

За даними Інституту соціології НАНУ, 80% українців не є членами жодної з громадських організацій.