«І Молдова, і Грузія, і Вірменія прагнуть цього внутрішньо, а ЄС також не проти такої перспективи», – додав він.
Втім, зокрема, стосовно Грузії існують певні внутрішні конфлікти чи проблеми політичного характеру, зазначив експерт.
«Це – проблеми аналогічні до нашої історії з Тимошенко. Хіба що політичні причини можуть це певним чином зірвати», – додає він.
«Інша небезпека існує щодо Молдови і Вірменії – це зовнішній вплив Росії на ці процеси. У Молдові – через фактор Придністров’я, а тому можливі певні провокації, що можуть зірвати цей процес. Що стосується Вірменії, то дуже чутлива проблема Карабаху. Вірменія дуже залежна в енергетичному плані від Росії, а тому позиція РФ є впливовою і визначальною», – вважає Горбач, водночас зазначивши, що сподівається на парафування угоди між цими країнами і ЄС.
За темпами ведення переговорів з ЄС серед цих країн, як зазначає експерт, лідирує Молдова.
«Грузія і Вірменія вочевидь перебувають на одному рівні», – зазначив він.
«В переговорному процесі щодо асоціації з ЄС Україна відіграла певну роль такого криголаму, першопрохідця і Молдові, Грузії і Вірменії було набагато легше вести переговори. Тим паче, що економіки цих країн простіші, ніж українська. В Україні ж було чимало питань для торгів в переговорах», – заявив Горбач.
Водночас після парафування угоди з асоціацією найшвидше її зможе підписати, за прогнозами експерта, саме Молдова.
«Звісно, це залежатиме від внутрішньо політичної ситуації в кожній країні. На мою думку, найшвидше цей шлях могла би пройти Молдова, бо вона є найбільш актуальною для ЄС. Якщо Україна підпише цю угоду, то наступною буде Молдова. Вона опиниться між Україною і Румунією як членами ЄС і, власне кажучи, цю прогалину треба буде заповнювати. Однак, це за умови керованості, відсутності політичних провокацій всередині Молдови, а молдавська влада демонструватиме свою політичну відповідальність», – додав він.
Нагадаємо, у листопаді цього року відбудеться саміт країн Східного партнерства у Вільнюсі. Очікується, що під час заходу буде підписано угоду про асоціацію між Україною та ЄС, а також парафовано такі ж угоди з Молдовою, Вірменією і Грузією.
Як відомо, переговори між Молдовою і ЄС щодо угоди про асоціацію розпочалися в січні 2010 року, у червні цього року – були завершені.
Щодо Грузії та Вірменії, то переговори одночасно розпочалися у липні 2010 року, а завершилися – у липні цього року.
Як повідомлялося, Україна і Європейський Союз у п'ятницю, 30 березня, парафували угоду про асоціацію.