Бальцерович відзначив, що однією з проблем України є стимулювальна фіскальна політика, що передбачає надлишкові видатки бюджету та великі субсидії. Це призводить до високих податків і тіньової економіки, бюджетного дефіциту й час від часу до економічних криз.
«Цього слід позбутися. У який спосіб? Тут не треба бути філософом. Насамперед зменшити видатки. Ви витрачаєте чималі кошти на субсидіювання природного газу, тепла тощо – від такої практики в Польщі відмовилися понад 20 років тому. Низькі ціни на блакитне паливо для населення завдають шкоди. По-перше, підвищують тиск на бюджет. По-друге, підтримують залежність від імпорту з Росії», – відзначив він. При цьому додав, що це дуже неефективна економічна політика, що «свідчить про прагнення української влади отримати певні цінові поступки від Кремля».
«Водночас, коли ви дорого платите за паливо, можна заощадити на інноваціях та нововведеннях. Тож субсидії не мають сенсу ні з економічного, ні з політичного погляду», – відзначив Бальцерович.
Він також наголосив, що на умови ведення бізнесу суттєво впливає рівень корупції.
«За масової, непередбачуваної корупції, однією з причин якої є зарегульованість, яка шкодить бізнесу, очікувати значного обсягу чесних інвестицій не випадає. А без них економіка швидко не розвиватиметься. Проблему можна вирішити, якщо усунути її причини. Отже, потрібні широка дерегуляція й перехід на нові правила регулювання», – вважає польський економіст.
Інтерв’ю з польським реформатором Лешеком Бальцеровичем читайте у №24 Українського тижня.