«Передовсім у нас є стаття Конституції, де однозначно вказано, що громадяни мають право збиратися мирно, без зброї, і проводити відповідні заходи. Нічого не сказано про те, які інші умови чи обмеження можуть накладатися. Тому така пропозиція звужує поле прав і свобод визначених конституцією», – зауважив Буткевич.
«Якщо людина в масці, але реалізовує право на мирний протест, то я не бачу підстав, чому б вона не могла мати маску. Якщо ж вона щось робить, що може кваліфікуватися як правопорушення – то в масці вона чи ні – не так важливо для громадського ладу», – додав він.
Правозахисник відзначив, що подібні норми існують у світі, зокрема в країнах, де дотримуються права і свободи людини. Однак у випадку з Україною необхідно "дивитися на контекст". «Я можу помилятися, але обмеження на часткове закриття облич діють в Німеччині. З іншого ж боку, найближчий приклад за контекстом – це Російська Федерація», – відзначив Буткевич.
Він також наголосив на тому, що заборона приховувати обличчя під час масових акцій відкриває простір для свавілля окремих міліціонерів.
«Зрозуміло, що це (заборона приховувати обличчя – Ред.) відкриває простір для свавілля з боку окремих представників правоохоронних органів. Можемо подумати про різні ситуації. Це, наприклад, можуть бути футбольні матчі, де вболівальники матимуть на собі шарфи. І це буде використано як привід для затримання», – вважає Буткевич.
Він також зауважив, що законодавча ініціатива від МВС породжує певні нюанси, які досить складно врегулювати на практиці. «Треба вносити вичерпний перелік того, що заборонено. А такий перелік неможливо створити», – наголошує Буткевич.
«Якщо протестувальники влаштовують вуличний театр і накладають грим – а ми знаємо приклади успішних західних протестів, де використовувалися так звані «бунтівні клоуни» – чи є це маскуванням обличчя? Чи можна міліції затримувати клоунів за те, що вони клоуни, які беруть участь у протестах? Виникає величезна кількість дрібних питань, які призводять до обмеження права на мирні зібрання», – вважає правозахисник.
На думку Буткевича, заборона закривати обличчя може вплинути на кількість протестувальників, оскільки окремі люди не хочуть або й взагалі бояться показувати власні обличчя на протестах.
Як раніше повідомлялося, у Міністерстві внутрішніх справ підготували доповнення до законопроекту про мирні зібрання. Однією з ініціатив міністерства є заборона протестувальникам приховувати обличчя під масками, шарфами або капюшонами.
Нагадаємо, голова комітету з питань прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин, народний депутат від УДАРу Валерій Пацкан заявив, що проект закону про мирні зібрання скоріш за все розглядатиметься в першому читанні на наступній сесії Верховної Ради у вересні.