«Можна припустити, що Україна підписала меморандум (з Митним союзом – Ред) з тактичних міркувань. З одного боку, Київ має намір послабити тиск з боку Росії з метою повністю інтегрувати Україну з країнами Митного союзу: багато Україна від цього не отримає, але Київ також формально не має жодних зобов’язань. З іншого боку, можна припустити, що Київ розглядає меморандум як інструмент для тиску на ЄС, щоб Брюссель полегшив умови для підписання Україною угоди про асоціацію на саміті у Вільнюсі в листопаді цього року», – вважають експерти.
В той же час, Кардаш та Іванські прогнозують, що розрахунки української сторони можуть виявитися хибними.
«Сам факт підписання меморандуму погіршив імідж України на Заході. Зміст документу, який було узгоджено під час несподіваного візиту Віктора Януковича до Владіміра Путіна у Сочі 26 травня, не було узгоджено з ЄС, що викликало тривогу Брюсселю. І тільки після підписання меморандуму Київ намагався пояснити Брюсселю, що документ не є несумісним із зобов'язаннями членства в СОТ або заявленим бажанням України зблизитися з ЄС», – пишуть вони.
Між тим, аналітики переконані, що Москва знає, «в яку політичну гру грає Київ і насправді припускає, що складна економічна ситуація в Україні, триваюча енергетична залежність від Росії і її неготовність виконати всі умови, установлені ЄС, стануть чинниками, які змусять український уряд прийняти пропозицію Росії».
Читайте також: Куди подітись бідному родичеві? Де окрім ЄС шукати ринки збуту
«Підписання меморандуму підтверджує, що блокування просування інтеграції України з Європейським Союзом, зокрема запобігання підписанню Києвом угоди про асоціацію з ЄС у Вільнюсі, є важливим завданням для Росії. У найближчі місяці варто очікувати, що Росія намагатиметься погіршити відносини між Україною та ЄС.
По-перше, Москва спробує використовувати в засобах масової інформації заяви, що Україна в меморандумі погодилась визнати принципи, що становлять правову базу Митного союзу і Євразійського Союзу, і визнала, що утримуватиметься від будь-яких дій чи заяв, які можуть піти на шкоду інтересам держав-членів союзу.
По-друге, вона прагнутиме здійснити заходи, оголошені в Астані: підготувати до жовтня цього року відповідні зміни до угоди, що регулюють процес євразійської інтеграції, що дозволить Україні підписати юридично зобов'язуючі документи на наступному саміті президентів країн Митного союзу в грудні, таким чином нормалізувавши її офіційний статус спостерігача в Митному союзі і майбутньому Євразійському союзі.
По-третє, не можна виключати, що Москва справлятиме політичний тиск на Київ в рамках триваючих важких газових переговорів, які зачіпають і російські газові поставки і російське бажання контролювати українську газотранспортну систему», – підкреслюють експерти.