Стурбованість затягуванням підрахунку голосів чи не першими висловили верховний представник ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Кетрін Ештон й єврокомісар з розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле.
Дипломати закликали українську владу і всі зацікавлені сторони вжити необхідних заходів для якнайшвидшого оприлюднення підсумків голосування.
«Скарги повинні бути розглянуті швидко і в повній відповідності з правилами та встановленими процедурами», – йдеться в заяві Ештон і Фюле.
Такої ж думки дотримується міністр закордонних справ Німеччини Гідо Вестервелле.
«Закликаю відповідальних осіб забезпечити, щоб підрахунок було закінчено швидко і належним чином, щоб він повністю відображав волю виборців…Всі скарги щодо порушень на виборах і при підрахунку повинні бути негайно і прозоро розглянуті», – йдеться в заяві Вестервелле, поширеній МЗС Німеччини.
Міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт боїться, що занадто довгий процес встановлення результатів може ще більше заплямувати вибори в Україні.
«Підрахунок голосів у решті округів на виборах в Україні виглядає все більш туманним. Це ризикує ще більше заплямувати процес», – написав Більдт у себе на Twitter.
Президент Польщі Броніслав Коморовський свою занепокоєність особисто висловив в телефонній розмові з Віктором Януковичем.
«Президент Польщі висловив занепокоєння з приводу затягування оголошення результатів виборів, а також з приводу численних сигналів про серйозні порушення під час підрахунку голосів в одномандатних виборчих округах. Останні події в Україні негативно впливають на загальну оцінку виборів і можуть загальмувати процес наближення України до Європейського Союзу, в тому числі підписання і ратифікацію Угоди про асоціацію», – процитував слова Комороського міністр Канцелярії польського президента Яромір Соколовський.
Непокоїть ситуація, що склалась в Україні і генерального секретаря НАТО Андерса Фога Расмуссена.
«Дозвольте сказати, що я дуже стурбований ситуацією в Україні», – сказав Расмуссен під час прес-конференції у Брюсселі.
Він підкреслив, що парламентські вибори, що відбулися в Україні тиждень тому, стали, за попередніми висновками міжнародних спостерігачів, кроком назад для української демократії.
При цьому Генсек НАТО нагадав, що спостерігачі під егідою ОБСЄ вказали, зокрема, на відсутність рівних можливостейдля кандидатів у ході виборчої кампанії.
«Я думаю, що Україні потрібні міцні демократичні інститути і політична система, що забезпечує верховенство права», – сказав він, зазначивши, що останні вибори не забезпечили прогресу в цьому напрямку.