"Брюссель не міг і не мав наміру впливати на рішення українського суду. Однак сподівався, що політично мотивовані справи – а саме так їх сприймають у столицях ЄС – проти Тимошенко та її соратників буде припинено", – сказала вона.
На думку експерта, рішення українського суду "підтвердило вже наявну тезу про те, що для офіційного Києва набагато важливіше видаватися "непохитним і послідовним" усередині країни, ніж дотримуватися європейських норм.
"На сьогодні складно сказати, наскільки погіршиться ситуація, оскільки справа Тимошенко – це одна з трьох умов відновлення відносин між сторонами", – додала вона.
Водночас, за словами експерта, для багатьох у ЄС це рішення не є сюрпризом.
"Однозначно, для тих країн-членів ЄС, які до сьогодні виступали за тісну співпрацю з Україною, настають складні дні. Аргументів для співпраці – як, наприклад, для підписання угоди про асоціацію – не залишилося. Хто з лідерів ЄС захоче ввійти в історію як людина, котра підпише договір із країною, яка не поважає базових принципів ЄС?", – пояснила вона.
Шумило-Тапіола також упевнена, що "в цій непростій грі програв усе-таки Київ".
"Це йому потрібні інвестиції, кредити та ринки ЄС. Це йому потрібен захист від російського тиску. Однак для ЄС простягнути руку Україні в цих умовах буде важко", – резюмувала Шумило-Тапіола.
Нагадаємо, 29 серпня Вищий спеціалізований суд з цивільних і кримінальних справ підтвердив вирок, винесений Тимошенко Печерським райсудом.
Занепокоєність рішенням Вищого спецсуду вже висловили міністр Великої Британії у справах Європи Девід Лідінгтон та представник Європейської комісії Майкл Манн.