«Південний потік – можливо, найкраща річ, яка колись сталася з українським енергетичним сектором. Тому що Україна нарешті може потрапити в таке безвихідне становище, що вона просто змушена буде здійснювати реформи. Це не дуже радісна картина, але Україна навряд чи почне збільшувати виробництво свого газу. Тут не варто говорити про сланцевий газ, видобуток якого може початись не раніше як за 5 років. Тут не йдеться про термінал скрапленого газу, який скоріш за все ніколи так і не запрацює. Тому Південний потік наразі – єдина причина, яка може змусити їх діяти. Адже коли Південний потік буде побудовано – українська частка у транзиті взагалі зійде на нуль», – заявив Чоу.
На думку експерта, Росія не відмовиться від проекту.
«Путін не відмовиться від нього з кількох причин. Перша, він дійсно працює. Два роки тому людям з Банкової я сказав, що росіяни ніколи не відмовляться від Південного потоку. Вони поки що не витрачають на нього багато грошей, і в певний момент їм доведеться прийняти рішення. Можливо до кінця року. Але допоки не йдеться про їх гроші, будуть люди, які лобіюватимуть будівництво Південного потоку, незважаючи на те чи розумно це з боку росіян, чи ні», – зазначив Чоу.
Довідка Тижня. Едвард Чоу – старший науковий співробітник програми з енергетики та національної безпеки Центру стратегічних та міжнародних досліджень у Вашингтоні. Має понад 30-річний стаж роботи в нафтовій промисловості, з них 20 років – у корпорації Chevron. Працював в Азії, Південній Америці, Європі, в колишніх радянських республіках. Брав участь в переговорах щодо укладення багатомільярдних контрактів. Був радником американського та іноземних урядів, мультинаціональних корпорацій, міжнародних фінансових інституцій. Його спеціалізація – інвестиції в нафтову та газову промисловість на ринках, що розвиваються.