Данський Гельсінський комітет: вирок Іващенку не є результатом чесного суду

12 Квітня 2012, 17:02

«Вирок у справі Іващенка не є результатом справедливого судового процесу в правовій системі, що поважає верховенство права й ключові принципи прав людини», – сказано в ньому.

Комітет, зокрема, зазначив, що «дії та рішення, за які судили Іващенка, в інших країнах вважаються нормальною політичною діяльністю, яка потенційно може мати політичні, а не кримінальні наслідки». Крім того, правозахисники підкреслили, що у зв’язку з політичною ситуацією в Україні та ситуацією з верховенством права, існує сильна підозра, що кримінальне переслідування є політично вмотивованим.

Комітет занепокоїло те, що всі судді, які виносили вирок колишньому міністру, – дуже молоді, а також перебували під тиском та змушені були винести рішення, яке б не протирічило їх майбутнім кар’єрам.

«Примітно бачити таких молодих суддів в такій політизованій та резонансній справі та дуже малоймовірно, що їх обрали шляхом випадкового відбору, який має протидіяти упередженості суддів», – йдеться в повідомленні комітету. 

Данський комітет підкреслив, що українські суди в цілому виправдовують лише 0,2%, осіб звинувачених прокуратурою. Така ситуація, на думку комітету, «особливо вказує на порушення презумпції невинуватості та неналежне функціонування судових органів, а також відсутність неупереджених та незалежних контрольних органів». 

Комітет зазначає, що в серпні 2011 року їх організацією було представлено Другий попередній моніторинговий звіт, що, не беручи до уваги питання про винуватість або невинуватість, вказує на низку проблем у цьому конкретному випадку, а також в українській системі кримінального правосуддя загалом.

Нагадаємо, у четвер, 12 квітня, Печерський районний суд Києва засудив колишнього першого заступника міністра оборони Валерія Іващенка до 5 років позбавлення волі за зловживання службовим становищем.

Іващенко був обвинувачений у тому, що в листопаді 2009 року, очолюючи посаду виконуючого обов'язки міністра оборони, зловживаючи службовим становищем, підписав план санації щодо реалізації цілісного майнового комплексу держпідприємства «Феодосійський судно-механічний завод» (Крим).

Колишній чиновник утримується в СІЗО з 25 серпня 2010 року.