Про це пише газета «Коммерсанть-Украина».
У Росії від показу картини відмовилися 19 з 20 московських кінотеатрів, з якими у власника прав на стрічку – ТОВ «КіноКлаб» – існувала попередня домовленість на його прокат.
За словами арт-директора ТОВ «КіноКлаб» Ольги Паперної, фільм режисера Кирила Туші з 1 грудня в Москві готовий показувати лише один кінотеатр – «Ельдар».
Першим, за словами Паперної, від прокату відмовився уряд Москви – держустанова «Москіно» (об'єднує державні кінотеатри «Художній», «Факел» та інші). В «Мистецькому» запланований лише один показ фільму – 2 грудня. Після цього, зазначає Паперна, почалася «ланцюгова реакція». Від показу фільму відмовилися кінотеатри Санкт-Петербурга, а також Новосибірська, де в 2003 році був затриманий Ходорковський.
Представники ТОВ «КіноКлаб», що є власником прав на стрічку, збиралися організувати прокат «Ходорковського» і в Україні, одна переговори не увінчались успіхом. Відсутність бажання показувати «Ходорковського» в українських кінотеатрах генеральний директор дистриб'юторської компанії «Артхаус Трафік» Денис Іванов пояснив економічними міркуваннями.
«З одного боку, картина скандальна, а з іншого – вузькоспеціалізована. Нам здалося, що вона більше призначена для показу по телебаченню. На нашу думку, занадто мало глядачів погодилися б встати з дивана і заплатити гроші за її перегляд у кінотеатрах», – зазначив Іванов.
Фільм «Ходорковський» німецький режисер Кирило Туші знімав з 2005 по 2011 рік. Весь цей час йому відмовлялися допомагати як представники російської влади, так і переконані прихильники екс-глави ЮКОСа Михайла Ходорковського, які вважали, що головний герой фільму виходить занадто суперечливою фігурою. Постійні проблеми виникали і зі спонсорами.
Зйомки проходили в Москві, Санкт-Петербурзі, Читі, Страсбурзі, Нью-Йорку, Тель-Авіві і Лондоні – у всіх містах, що мали відношення до справи ЮКОСа. Інтерв'ю для фільму дав сам Ходорковський, члени його сім'ї, екс-голова ради директорів ЮКОСа Віктор Геращенко, президент РСПП Олександр Шохін та інші. Фільм був закінчений до Берлінського кінофестивалю, однак за п'ять днів до його початку – 11 лютого 2011 року – копія «Ходорковського» була викрадена в Берліні з офісу компанії, що займалася виробництвом. В результаті 16 лютого на фестивалі з аншлагом була показана копія, яка зберігалася в комп'ютері Кирила Туші. Викрадачі оригіналу так і не були знайдені.
У липні цього року права на документальний фільм, що належали французькій компанії Rezo Films, були викуплені ТОВ «КіноКлаб» (засновник – мультимедійний проект «F5», заснований медіа-групою «Живи!»; компанія розташовується на території центру сучасного мистецтва «Винзавод»).
Як повідомлялося Михайло Ходорковський був заарештований у Новосибірську 25 жовтня 2003 року. У багатьох країнах світу 25 жовтня проходять акції на його підтримку.
У грудні минулого рокуколишні співвласники компанії «ЮКОС» Михайло Ходорковський і Платон Лебедєв були засуджені Хамовницьким судом Москви на шість років ув’язнення. Їх визнали винними в розкраданні нафти і легалізації незаконних доходів. За рішенням суду, вони перебуватимуть за ґратами до 2017 року.
Європейський суд з прав людини у Страсбурзі виніс рішення за скаргою Михайла Ходорковського від 2004 року, яким зобов'язав Російську Федерацію виплатити колишньому олігархові 10 тисяч євро як компенсацію моральної шкоди та ще 14 500 євро – в рахунок покриття судових витрат.