Уряд оприлюднив текст договору про зону вільної торгівлі з СНД

11 Листопада 2011, 17:21

Текст угоди розміщено на сайті уряду.

Документ передбачає, що Азербайджан, Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан та Україна, які підписали його, домовилися не застосовувати мита, а також квотування товарів, які поставляють, один до одного, крім зазначених виключень.

До таких виключень належать мита на імпорт українського цукру в Білорусь, Казахстан, Росію (340 доларів/тонна, термін дії вилучення визначається окремими домовленостями), у Молдову (75% до 2015 року, далі в обсягах погоджених безмитних квот).

Україна залишає за собою стягнення мит на імпорт цукру з Білорусі, Казахстану, Росії та Молдови в розмірі 50% (для Молдови до 2015 року, а далі в обсязі погоджених безмитних квот, для інших країн строк визначається взаємними домовленостями.

Також, Казахстан закріпив за собою мито на імпорт горілки з України в розмірі 2 євро/літр до 2015-го, Молдова на імпорт українських спиртів у розмірі 0,5 євро/літр до 2013 року.

Україна залишила за собою мито на експорт насіння соняшнику (з 2007 року ставка мита 16% щорічно зменшується на 1 п.п. до 10%), на металобрухт і феросплави і ВРХ відповідно до прийнятого під час вступу до СОТ графіку.

Крім того, сторони зберігають право застосовувати  один до одного антидемпінгові та інші спеціальні захисні заходи.

Під час транзиту товарів і транспортних засобів сторони зобов'язуються надавати один одному умови не менш сприятливі, ніж ті, що застосовуються до транспортування такого товару за відсутності транзиту.

Причому ця норма не поширюється на трубопровідний транспорт, і зацікавлені сторони зобов'язуються домовитися про умови транзиту трубопроводами через 6 місяців після набуття чинності цим договором про ЗВТ.

Спірні питання вирішуються сформованою сторонами комісією експертів (робоча мова російська, засідає в Санкт-Петербурзі, якщо сторони не домовилися про інше) або Економічним судом СНД (якщо сторони є учасницями угоди про цей суд).

Договір укладається на невизначений термін, можливе приєднання до нього інших держав (як членів СНД, так і ні), а також вихід з угоди за попереднього повідомлення за рік до цього.

Нагадаємо, 9 листопада договір про зону вільної торгівлі з країнами Співдружності Незалежних Держав передано на ратифікацію до Верховної Ради. Однак напередодні спікер Володимир Литвин заявив, що поки його не отримав.

Керівники урядів країн СНД підписали Договір про зону вільної торгівлі в рамках Співдружності ще 18 жовтня.

Опозиція весь цей час вимагала оприлюднення угоди.