Угода про вільну торгівлю з ЄС відкидає входження України в інший союз

29 Жовтня 2011, 11:37

«Уявімо, що ми вже п'ять років усе це імплементуємо. Я думаю, що в цьому випадку питання про входження в якийсь інший союз вже не буде навіть підніматися, оскільки процес стане незворотнім. Тому що ми перейдемо на абсолютно інші правила, витративши на їх адаптацію час і серйозні ресурси. Тому дуже хочеться, щоб ця угода відбулася», – підкреслив П’ятницький.

Порівнюючи угоди про вільну торгівлю з Євросоюзом та СНД, П’ятницький зазначив, що це дуже різні угоди:

«З ЄС – цивілізаційна, з СНД – всього лише рамкова. Хочеться вірити, що в угоду СНД, якщо, звичайно, вона запрацює, ми будемо вносити європейську філософію».

Він пояснив, що ЗВТ СНД стосується тільки торгівлі товарами та передбачає якісь базові речі, в основному це не стягування мит.

«Коли ж ми говоримо про нашу угоду про вільну торгівлю з ЄС, то там є розділи, які в документі СНД взагалі не передбачені, наприклад, «Сталий розвиток». Це і соціальні питання, і адаптація екологічних стандартів, на що в угодах про вільну торгівлю старого типу ніхто ніколи не звертав уваги. Сучасні ж угоди без цього неможливі, тому що торгівля і виробництво впливають на навколишнє середовище», – зазначив П’ятницький.

Відповідаючи на питання про те, наскільки цей документ можна вважати інтеграційним, враховуючи, що в преамбулі Угоди про асоціацію, судячи з усього, перспективи членства таки не буде, урядовий уповноважений сказав:

«В економіці воно, дійсно, абсолютно інтеграційне. Настільки, наскільки ми зможемо адаптуватися до системи правил Євросоюзу. Чим глибше ми адаптуємося, тим більше інтеграційним воно буде».

П'ятницький підкреслив, що «все, що буде робитися в рамках Угоди, наближає нас до Європейського Союзу. Це дуже близько до режиму, який існує у частини країн EFTA, що входять в European Economic Area (Норвегії, Ісландії та Ліхтенштейну). Це реальне наближення, це «правила без інституцій». Наближення за правилами дає нам можливість працювати за ним на єдиному європейському ринку».

Нагадаємо, 20-й раунд переговорів щодо угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом завершився провалом. Єдиним питанням, по якому досягнуто успіху, стала відмова від терміну «довгостроковий» щодо скасування візового режиму.

Водночас керуючий директор департаменту Євросоюзу у справах Східного партнерства Мирослав Лайчак заявив, що у Європейського Союзу є бажання швидше підійти до підписання угоди про асоціацію з Україною.

18 жовтня 8 країн СНД, у тому числі й Україна, домовилися про створення зони вільної торгівлі, однак з низкою вилучень щодо окремих груп товарів (на які мито все-таки передбачено).

З слів прем'єр-міністра Миколи Азарова, угода про зону вільної торгівлі СНД передбачає поетапне скасування всіх вилучень, у тому числі й на нафту.

Водночас він підтвердив зацікавленість України в якнайшвидшому підписанні угоди про зону вільної торгівлі з ЄС.