Музейники позитивно сприймають перехід до сфери управління Мінкульту, адже ще зі заснування меморіалу у колишній в’язниці гестапо та КДБ, мова йшла про передачу його Українському інституту національної пам’яті (на сьогодні вже практично ліквідованому). «Тюрма на Лонцького» сподівається, що цьогоріч доручення президента України буде виконане, на відміну від невтіленого минулорічного.
Проте колектив музею висловлює занепокоєння щодо механізмів передачі установи у підпорядкування Мінкульту.
«Юридично музей досі орендує приміщення в’язниці (експозиційне) та робочі кімнати у СБУ, хоча нам повинні були передати їх на баланс ще в 2009 році, Відповідно ми вкотре звертатимемося з вимогою здійснити передачу Національного музею разом із цими приміщеннями», – пояснив директор музею Руслан Забілий.
Він підкреслив: Національний музей має змінити керуючий орган, зберігши всі приміщення, які сьогодні використовує; колектив, який створював і розвиває Музей, у повному складі; в’язничне подвір’я, де захоронювали жертв тортур, і яке є частиною експозиції та потребує проведення ексгумаційних і археологічних досліджень, а також фінансування для забезпечення належного рівня роботи і розвитку закладу.
«В іншому випадку ми розцінюватимемо процес передачі як фактичну спробу ліквідації унікального Національного музею, який має лише два аналоги у Європі. Адже як можна говорити про Національну музейну установу без головного експозиційного об’єкта — тюрми та подвір’я? Як уявити «Тюрму на Лонцького» без її колективу, який за умов цілковитої відсутності фінансування капітальних робіт та виготовлення експозиції, зібрав унікальні експонати та створив за неповні два роки один із найпопулярніших музеїв країни?» – підкреслив Забілий.
Водночас, за словами члена наглядової ради музею, історика Володимира В’ятровича, СБУ та Міністерства культури є всі юридичні підстави та механізми спокійно із збереженням здобутків музею, кадрів та майна здійснити передачу установи.
«Тюрма на Лонцького стала символічним місцем останнього спочинку мільйонів невинних жертв нацистського та комуністичного режимів, і тисячі західноукраїнських родин приходять сюди вшановувати їх пам’ять. І ми знаємо – Львів десятками років добивався створення Меморіалу і нині не допустить ні прямої, ні прихованої його ліквідації», – наголосив В’ятрович.
«Тюрма на Лонцького» за два роки отримала численні відзнаки своєї роботи від українських та міжнародних структур, є майданчиком проведення міжнародних фестивалів, успішно розпочала процес вступу до Світової федерації музеїв, стала обов’язковим місцем відвідин, передбаченим як протоколом офіційних делегацій, так і порядком денним звичайних туристів.
Як повідомлялось, 9 вересня президент Віктор Янукович дав доручення прем’єр-міністру Миколі Азарову та голові СБУ Валерію Хорошковському до 15 жовтня вжити заходів щодо передачі в установленому порядку Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» до сфери управління Міністерства культури.
Нагадаємо, у вересні минулого року СБУ затримала директора музею Руслана Забілого, конфіскувавши у нього комп’ютер та зовнішні диски. 9 вересня з’явилася офіційна інформація СБУ про порушення кримінальної справи за фактом готування до розголошення відомостей, що становлять державну таємницю.
Потім в Музеї було проведено обшук, в рамках якого конфісковані комп’ютери істориків та відеозаписи спогадів повстанців і дисидентів.
Влітку цього року працівники СБУ почали допитувати працівників музею як свідків у кримінальній справі за фактом замаху на розголошення відомостей, що можуть становити державну таємницю.