НОВИНИ

СБУ викликає на допит усіх працівників музею «Тюрма на Лонцького»

Служба безпеки України вирішила допитати за роботу з історичними документами 16 осіб — усіх працівників Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького». Про це повідомляє Центр досліджень визвольного руху (ЦДВР).

«Служба безпеки України знову взялася за істориків — згідно з окремим дорученням Головного слідчого управління, слідчий відділ управління СБУ у Львівській області викликає на допит усіх працівників Національного музею «Тюрма на Лонцького». Це 16 осіб», - йдеться у повідомленні Центру.

Їх усіх трактують як «свідків» у кримінальній справі, відкритій СБУ за фактом готування до розголошення відомостей, що становлять державну таємницю.

«СБУ досі як державну таємницю намагається кваліфікувати історичні матеріали як таємні, хоча не має на це підстав — закон забороняє ховати історичні документи, особливо ті, які містять інформацію про факти порушень прав та свобод людини і громадянина та незаконні дії органів державної влади та їх посадових осіб», — відзначив історик Володимир В’ятрович.

У свою чергу  директор музею, історик Руслан Забілий вкотре наголосив, що «всі електронні копії документів, незаконно вилучені в нього та в музеї, — історичні, жодної держтаємниці там немає».

«Незважаючи на це, всі хто бачив, працював з історичними документами, зокрема експонованими в Музеї — від прибиральниці до науковців та екскурсоводів змушені з’являтися на допити в СБУ», - повідомляють у Центрі.

Такі кроки у Центрі досліджень розцінюють як тиск на науковців, перешкоджання діяльності музею, порушення конституційних прав істориків на професію.

Нагадаємо, що у вересні минулого року СБУ  затримала Директора музею Руслана Забілого, конфіскувавши у нього комп’ютер та зовнішні диски. 9 вересня з’явилася офіційна інформація СБУ про порушення кримінальної справи за фактом готування до розголошення відомостей, що становлять державну таємницю.

Потім в Музеї було проведено обшук, в рамках якого конфісковані комп’ютери істориків та відеозаписи спогадів повстанців і дисидентів. Досі нічого не повернуто.

За даними Центру досліджень визвольного руху, на саму кримінальну справу накладено гриф "цілком таємно", що, за переконанням правозахисників, має на меті не допустити громадського контролю та обмежити право істориків на захист.

У лютому слідчий СБУ знову допитував директора Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» Руслана Забілого.