Згідно з експертними оцінками, донині в будівлі зруйнованого енергоблоку зберігаються до 95 відсотків ядерного палива. Greenpeace закликає міжнародну спільноту розробити план з вилучення небезпечних речовин. Як наголошує експерт організації Тобіас Мюнхмаєр, майбутня фінансова допомога має бути прив'язаною до виконання умов: «розробки концепції з вилучення і збереження високорадіоактивного палива з реактора, а також відмови від подальшої розбудови атомної енергетики в Україні».
За словами Мюнхмаєра, плани зі спорудження нового саркофагу є лише тимчасовим рішенням. Крім того, він піддав критиці політику міжнародної спільноти.
«Держави надають багато грошей своїх платників податків для подолання наслідків Чорнобильської катастрофи і водночас вони дають нові імпульси для розбудови атомної енергетики в Україні. Це абсурд», – зазначив експерт.
Він додав, що замість того, аби підтримати перебудову застарілої української енергетичної системи, міжнародні інституції фінансують спорудження нових ліній електропередач, щоб у майбутньому експортувати до ЄС одержану від реакторів радянського типу електроенергію.
Нагадаємо, 19 квітня в Українському домі у Києві пройшла конференція "Двадцять п'ять років чорнобильської катастрофи. Безпека майбутнього". У ході конференції було зібрано 550 млн євро, які підуть на фінансування чорнобильських проектів, насамперед – на добудову саркофага на Чорнобильській АЕС.
Водночас, джерела в адміністрації президента заявили, що незважаючи на запевнення в безпрецедентність зібраної на конференції суми, Україна розраховувала отримати набагато більшу суму – 690 млн євро.
Раніше глава МНС Віктор Балога повідомив, що під час конференції Україна розраховує зібрати кошти, які б покрили дефіцит у 740 млн євро, необхідних для перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему.
У середу, 20 квітня, генеральний секретар ООН Пан Гі Мун, відвідуючи Чорнобиль, закликав до більш жорстких норм атомної безпеки у світі. Потрібно винести урок з катастроф на ЧАЕС та Фукусімі, наголосив генсек ООН, перебуваючи разом з українським президентом Віктором Януковичем та гендиректором МАГАТЕ Юкіа Амано на відстані кількох сотень метрів від саркофагу на ЧАЕС.