«В історії була лише одна Холодна війна, одна – дякувати Богові – котра так і не стала Гарячою. Для декого це означає, що доля нашої нової «Холодної війни-2» прямуватиме в подібному напрямку: буде брязкання зброєю, вибухи насильства, але це ніколи не призведе до повної війни між великими державами. Я сподіваюся і молюся, що так і залишиться, але про впевненість не йдеться – тому мене тривожать ті, хто, здається, вважає, що ймовірність того, що НАТО втрутиться в Україну у 2023 році, майже нульова». – міркує на шпальтах The Telegraph британський полковник у відставці Геміш де Бреттон-Гордон, колишній командувач Сил Британії та НАТО з хімічної, біологічної та ядерної війни (UK & NATO CBRN Forces).
«Що якби Путін, наприклад, запустив якусь брудну бомбу чи влаштував ядерний інцидент у Запоріжжі? Що якби другий наступ Путіна на Київ виявився успішним, і уряд та населення (України – Ред.) опинилися під загрозою? Що якби українці успішно атакували Крим, а Путін дедалі більше нарощував ядерну стратегію? Чи справді Захід міг стояти осторонь за будь-яких обставин?» – задається питаннями автор.
На думку Бреттона-Гордона, цього року ескалація, скоріш за все, більш імовірна, ніж навпаки. На користь цього свічить те, що Путін чітко дав зрозуміти, що він бачить Росію у стані війни із Заходом. І «нищівна атака» на російські казарми у Макіївці, вважає відставний полковник, лише зміцнить таку думку серед поплічників диктатора.
Читайте також: Foreign Policy: Україна хоче бути для НАТО другом з гарантіями
«Враховуючи цю небезпеку подвійно важливо зробити дві речі: прагнути якнайшвидше закінчити цю війну, забезпечивши українців необхідною зброєю, а по-друге – як я продовжую стверджувати – дати зрозуміти Росії, де саме полягають наші червоні лінії. Будь-що менше може вивести цю війну за межі України і навіть за межі звичайного конфлікту». – наголошує Бреттон-Гордон.
Автор стверджує, що українські війська вже завдали російській армії такої шкоди, що вона не становитиме загрози для НАТО ще протягом багатьох років. Тому Захід повинен бути готовим надати Україні все необхідне, щоб якомога швидше витіснити російських солдатів і найманців з її території, поки росіяни не оговтаються і не адаптуються. «Зрозуміло, що обладнання та розвідка НАТО на покоління випереджають «радянські» можливості. Але чи триватиме це вічно, особливо коли Китай налагоджує з ними (з Росією – Ред.) тісніші зв’язки?» – підкреслює Бреттон-Гордон.
Також автор закликає не нехтувати важливістю чітких червоних ліній. Власне, їхня відсутність, певно, й призвела до цієї війни.
Читайте також: Скільки зброї США продали членам НАТО 2022 року і як збільшиться європейський оборонний бюджет – Foreign Policy
«Росія знущається над нами, вимахуючи ядерною та біологічною зброєю, тому що вона знає, що це лякає частину західної громадськості, вигодовану Netflix, а також політиків, які покладаються на неї для повернення до влади у 2024 році. – пише Бреттон-Гордон. – НАТО має чітко дати Путіну зрозуміти, що будь-яке використання ядерної чи іншої біологічної зброї зброя викличе звичайну відповідь, яка зробить російську армію безсилою протягом багатьох поколінь. Путін і його поплічники розуміють такий тип загрози, але вважають, що “ліберальний” Захід не спроможний на дії такого ґатунку».
Бреттон-Гордон сумнівається, що будь-яке втручання НАТО у протистояння спричинить до ядерної війни. «Якби ми сказали, наприклад, що збираємось запровадити безпольотну зону навколо Запоріжжя, чи міг би Путін негайно продати це як виправдання для натискання великої червоної кнопки? Є способи вплинути на цю війну в позитивному військовому напрямку, не спровокувавши кінець світу».
Втім, на думку відставного полковника, можна виграти, знекровивши Росію фінансово. Захід і глобальна коаліція проти Росії повинні належним чином задушити економіку Путіна у 2023 році: Здається, деякі країни, навіть в ЄС, все ще витрачають мільярди на російську енергію. Це має припинитися, оскільки вони продовжують напряму фінансувати російську військову машину. Росія мусить заплатити ціну за свої жахливі дії та зазнати краху».