Засудженого в Росії кримського татарина Зейтуллаєва відвідав консул

8 Серпня 2017, 17:05

Український консул в Ростові-на-Дону відвідав у СІЗО українця Руслана Зейтуллаєва, якого засудили у «справі Хізб ут-Тахрір». Про це повідомила речниця МЗС Мар'яна Беца.

«Після майже дворічних наполягань з української сторони, консул зміг відвідати Зейтуллаєва. Його позиція незмінна: він продовжуватиме голодування у зв'язку з політичним переслідуванням", – сказала Беца.

За її словами, це була перша зустріч виключно з консулом з моменту затримання Зейтуллаєва.

«Відбулася вона 29 липня. Скарг на стан здоров'я й умови утримання Зейтуллаєв не висловлював, водночас він помітно схуд. Він і далі має намір голодувати. Зейтуллаєв повідомив про те, що йому не дають скористатися короткочасним побаченням з дружиною, у зв'язку з цим Генеральне консульство відправило відповідне звернення в компетентні органи Російської Федерації", – повідомила Беца.

Адвокат Зейтуллаєва Еміль Курбедінов у свою чергу заявив, що стан здоров'я кримського татарина викликає найбільше побоювань у зв'язку з прийдешнім етапуванням.

«На десятий день голодування (6 серпня – ред.) він утратив 3700 г ваги. Ми проводимо паралелі з його попередніми голодуванням, і можемо говорити про те, що цей день – критичний пік. Минулого разу він не міг ходити і підводитися, дуже слабко говорив», – нагадав адвокат.

Нагадаємо, 27 липня Верховний суд Росії суд розглянув апеляцію українця Руслана Зейтуллаєва і залишив його за ґратами, збільшивши термін ув'язнення із 12 років до 15.

26 квітня Північно-Кавказький окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону засудив Руслана Зейтуллаєва до 12 років колонії суворого режиму за обвинуваченням в організації в Криму осередку «Хізб ут-Тахрір». Ця організація визнана терористичною і заборонена в Росії. Москва насаджує цю заборону і в окупованому українському Криму.

Як повідомлялося, Зейтуллаєв на початку квітня оголосив голодування. Він висунув до російської влади низку вимог: припинити кримінальне переслідування кримських татар за статтями «тероризм» і «екстремізм», допустити до нього в СІЗО представників МЗС України, а також звільнити інших фігурантів севастопольської «справи Хізб ут-Тахрір».

Північно-Кавказький окружний військовий суд 7 вересня 2016 року визнав Зейтуллаєва винним в «участі в терористичному співтоваристві» і засудив його до 7 років позбавлення волі. Російська прокуратура оскаржила це рішення у Верховному суді Росії, і справа була знову направлена в Північно-Кавказький окружний військовий суд на перегляд. Слідчі органи наполягають на тому, щоб Зейтуллаєв був визнаний не учасником, а організатором терористичного співтовариства. Відповідна стаття Кримінального кодексу Росії передбачає санкцію від 15 років позбавлення волі до довічного ув'язнення.