Міністерство закордонних справ України (МЗС) закликало світову спільноту засудити діяльність російських судів у зв'язку з рішенням Верховного суду РФ збільшити на 3 роки термін ув'язнення незаконно засудженого в Росії громадянина України Руслана Зейтуллаєва. Відповідну заяву МЗС розмітило у Faceboo у четвер, 27 липня.
"Міністерство закордонних справ України висловлює рішучий протест у зв’язку з рішенням Верховного суду Російської Федерації від 27.07.2017 збільшити до 15 років термін ув’язнення громадянина України Руслана Зейтуллаєва, незаконно засудженого за сфабрикованими обвинуваченнями в організації терористичної організації та здійсненні терористичної діяльності на території тимчасово окупованої АР Крим". – йдеться у повідомленні.
У МЗС зазначають, що судовий процес над Р.Зейтуллаєвим "є яскравим прикладом застосування окупаційною владою репресій проти кримськотатарського народу і порушення основних прав людини і свобод".
МЗС України вимагає від російської сторони негайно припинити переслідування мирних громадян України, а також виконувати наказ Міжнародного суду ООН стосовно припинення протиправних дій щодо представників кримськотатарського народу.
"Закликаємо світове співтовариство засудити антигуманну і протиправну діяльність судових органів Російської Федерації та посилити політико-дипломатичний тиск на державу-агресора з метою звільнення всіх громадян України, які незаконно утримуються в Росії та на території тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим", – додали у відомстві.
Нагадаємо, 27 липня Верховний суд Росії суд розглянув апеляцію українця Руслана Зейтуллаєва і залишив його за ґратами, збільшивши термін ув'язнення із 12 років до 15.
26 квітня Північно-Кавказький окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону засудив Руслана Зейтуллаєва до 12 років колонії суворого режиму за обвинуваченням в організації в Криму осередку «Хізб ут-Тахрір». Ця організація визнана терористичною і заборонена в Росії. Москва насаджує цю заборону і в окупованому українському Криму.
Як повідомлялося, Зейтуллаєв від 4 квітня тримав голодування. Він висунув до російської влади низку вимог: припинити кримінальне переслідування кримських татар за статтями «тероризм» і «екстремізм», допустити до нього в СІЗО представників МЗС України, а також звільнити інших фігурантів севастопольської «справи Хізб ут-Тахрір».
Північно-Кавказький окружний військовий суд 7 вересня 2016 року визнав Зейтуллаєва винним в «участі в терористичному співтоваристві» і засудив його до 7 років позбавлення волі. Російська прокуратура оскаржила це рішення у Верховному суді Росії, і справа була знову направлена в Північно-Кавказький окружний військовий суд на перегляд. Слідчі органи наполягають на тому, щоб Зейтуллаєв був визнаний не учасником, а організатором терористичного співтовариства. Відповідна стаття Кримінального кодексу Росії передбачає санкцію від 15 років позбавлення волі до довічного ув'язнення.