Міністерство закордонних справ України висловило протест у зв'язку з системними відмовами російської сторони надати консулу України дозвіл на відвідання незаконно утримуваних у Російській Федерації громадян України Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Рустема Ваітова, Руслана Зейтуллаєва та Ферата Сайфуллаєва. Про це йдеться в заяві МЗС.
"Міністерство розцінює необґрунтовані і складені за єдиним зразком відмови у праві консульської посадової особи відвідати незаконно ув’язнених українців як грубе порушення взятих на себе Російською Федерацією міжнародних зобов’язань, а також – положень Віденської конвенції про консульські зносини 1963 року та Консульської конвенції між Україною і Російською Федерацією 1993 року.
Свідоме нехтування правом консула на відвідання співвітчизників у закладах їх утримання свідчить про намір російської сторони приховати факти безправ’я та політичної спрямованості справ щодо громадян України", – ідеться в повідомленні.
МЗС України вимагає від РФ невідкладно забезпечити безперешкодний доступ консульських посадових осіб України до незаконно утримуваних Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Рустема Ваітова, Руслана Зейтуллаєва, Ферата Сайфуллаєва, а також інших незаконно утримуваних у Росії громадян України.
За звинуваченням у тероризмі 25 серпня 2015 року суд РФ засудив Олега Сенцова до 20 років колонії суворого режиму, Олександру Кольченку дали 10 років ув'язнення у виправній колонії суворого режиму. Росія відмовила Україні у передачі політв'язнів Олександра Кольченка та Олега Сенцова, оскільки розглядає обох кримчан як громадян РФ (російське громадянство було нав'язане їм після незаконної анексії Криму).
7 вересня 2016 року Північно-Кавказький окружний військовий суд у м. Ростові-на-Дону засудив Рустема Ваітова до п'яти років колонії загального режиму за участь в організації Хізб ут-Тахрір, яку Росія вважає терористичною. Ферату Сайфуллаєву за цією ж статтею також присудили п'ять років виправної колонії загального режиму.
26 квітня 2017 року Північно-Кавказький окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону засудив Руслана Зейтуллаєва до 12 років колонії суворого режиму за обвинуваченням в організації в Криму осередку Хізб ут-Тахрір.