Дерадянізація населених пунктів
4 червня Український інститут національної пам’яті оприлюднив перелік із 66 населених пунктів із радянськими назвами, які планують перейменувати до 21 листопада.
До цього списку потрапили 22 міста та 44 селища.
Зокрема, міста:
Дніпропетровська область: Дніпропетровськ, Дніпродзержинськ,Орджонікідзе
Донецька: Артемівськ, Артемове, Дзержинськ, Димитров, Кіровське, Торез, Комсомольське, Юнокомунарівськ
Кіровоградська: Кіровоград, Ульяновка
Луганська: Артемівськ, Кіровськ, Свердловськ, Петровське
Одеська: Іллічівськ, Котовськ
Полтавська: Комсомольськ
Херсонська: Цюрупинськ
Чернігівська: Щорс
Селища:
АР Крим: Куйбишеве, Кіровське, Красногвардійське, Октябрське, Леніне, Комсомольське, Совєтський, Орджонікідзе, Совєтське
Дніпропетровська: Кіровське, Щорськ, Брагинівка
Донецька: Комсомольський, Войковський, Войкове, Володарське, Кіровськ, Тельманове, Ленінське, Кірове, Карло-Марксове, Красний Октябр, Пролетарське, Свердлове
Житомирська: Володарськ-волинський
Запорізька: Куйбишеве
Кіровоградська: Димитрове
Луганська:Енгельсове, Бірюкове, Дзержинський, Володарськ, Лотикове, Калінінський, Комісарівка, Комсомольський, Леніна, Ленінське, Пролетраський, Фрунзе, Червоногвардійське
Одеська: Комінтернівське, Фрунзівка
Харківська:Комсомольське
Херсонська: Калінінське
2 червня стало відомо, що Верховна Рада України подала на розгляд постанову про перейменування 19 населених пунктів Луганщини, названих на честь діячів комуністичного режиму.
Більшості з них пропонується повернути старі історичні назви.
Зокрема, ВР постановлює перейменувати такі населені пункти Луганщини:
Селища: Петрівка на Петропавлівка, Радгоспний на Гайдамацьке, Червоноармійське на Стукалове, Комсомольський на Чорнолісся.
Села: Первомайськ на Попівка, Комуна на Деркулове, Первомайське на Зеленопілля, Червона Зірка на Потьомкінське, Червона Зоря на Козацьке, Дзержинське на Стрілецьке, Жовтневе на Харківське, Первомайськ на Білоцерківка, Свердловка на Боголюбівка, Артема на Любомирівка, Червоний Жовтень на Богданівка, Піонерське на Дачне, Петрівське на Микитове, Калініне на Джерельне, Жовтневе на Новостеричівське.
У Дніпропетровську (місто та область якого потребують перейменування) виконком ради ще в квітні повідомив про наявність 10-12 варіантів назви міста.
«На сьогодні є 10-12 робочих назв. Зокрема, залишити стару назву, але змінити наповнення – Дніпро і «петрос» – камінь або Святий Петро. Є думка зробити назву Дніпро, Січеслав, Кодак», – зазначив керівник справами виконкому міськради Вадим Шебанов.
Водночас, у грудні депутати міськради Дніпропетровська відмовилися перейменовувати проспект Калініна на проспект Героя України Сергія Нігояна
За повідомленнями у ЗМІ, в Кіровограді зібрали топонімічну комісію, яка наразі обговорює нові назви вулиць, але не міста.
Між тим, за словами голови ЦВК Андрія Магери, перейменування цих двох міст та областей потребує схвалення Конституційного суду, оскільки їхні назви зазначені у тексті Конституції.
Рекомендуємо до прочитання: Декомунізація в Україні: активісти випереджають владу.
Декомунізація вулиць, площ
16 червня мер Києва Віталій Кличко заявив, що в столиці одну з «радянських» вулиць перейменують на честь тренера «Динамо» Валерія Лобановського. За словами міського голови, наразі міська влада розглядає два варіанти для перейменування: частина Петрівської алеї біля стадіону «Динамо» або Червонозоряний проспект.
Кличко пообіцяв найближчим часом винести пропозицію на обговорення комісії Київради, а потім – в сесійну залу.
12 червня київська міська адміністрація заявила про намір перейменувати 122 вулиці на виконання законів про декомунізацію, зазначивши, що трьом вулицям із цього переліку вже повернули історичні назви. Пропозиції щодо перейменування ще 23-х вулиць вже розглянуті комісією з питань найменувань, пройшли або проходять зараз процедуру громадського обговорення і можуть бути перейменовані найближчим часом.
Зокрема, першочерговому перейменуванню підлягають вулиці:
Голосіївський район: вулиці Бубнова, Любченка, Трутенка, Червонопрапорна, Чапаєвське шосе, Червоноармійський та Червонопрапорний провулки та Червонозоряний проспект.
Дарницький район: вулиці Будьонного, Жданова, Калініна, Комсомольська, Свердлова, Котовського, Терешкової, Леніна, Руднєва, Фрунзе, Чапаєва, Червоноармійська, Островського, Комінтерну, провулки Будьонного (1-й та 2-й), Комінтерну (1-й, 2-й та 3-й), Жданова, Комсомольський, Котовського, Руднєва, Свердлова.
Деснянський район: вулиці Боженка, Дзержинського, Кірова, Лазо, Фрунзе, Червоногвардійська, Шелеста, Щорса та провулок Червоногвардійський провулок.
Дніпровський район: вулиці Мильчакова, Сагайдака, Червоногвардійська, Дубового, Дундича, Луначарського, Лазо, Лебедєва, провулки Бакинських, Червоногвардійський та Луначарського, бульвар Давидова, площі Ленінградська та Луначарського.
Оболонський район: вулиці Лайоша Гавро, Гамарника, Дегтяренка, Дибенка, Мате Залки, Червонофлотська, площа Дружби народів СРСР.
Печерський район: вулиці Каменева, Ластовського, Струтинського, Фіалека, провулки Січневий та Щорса.
Святошинський район: вулиці Бонч-Бруєвича, Жовтнева, Калінінська, Картвелішвілі, Коллонтай, Строкача, Фадєєва, Тухачевського, Уборевича, провулки Бонч-Бруєвича, Ульянова, Фадєєва та Федька.
Солом’янський район: вулиці Колективізації, Комсомольська, Красикова, Леніна, Лукашевича, Островського, Радянська, Фурманова, провулок Островського, Червонопартизанська, проспект Червонозоряний.
Шевченківський район: вулиці Довнар-Запольського, Кравченка, Тимофєєвої, Шаумяна, провулки Шаумяна та Щербакова.
13 червня під час відзначення річниці визволення міста від «ДНР» у Маріуполі перейменували центральну площу, яка носила ім’я Лєніна, на площу Свободи. Мер Маріуполя уточнив, що нова назва площі була узгоджена та підтримана на віче місцевих мешканців.
Також зазначимо, що напередодні ухвалення законів про декомунізацію у Миколаєві міськрада повернула площі Лєніна в центрі міста історичну назву Соборна площа.
Демонтаж радянської символіки
5 червня в Мелітополі Запорізької області комунальні служби демонтували відразу три пам’ятники Лєніну в центрі міста.
Демонтаж постаментів на вулиці Лєніна, парку культури та відпочинку імені Максима Горького, а також на залізничному вокзалі провели на виконання рішення депутатів. Памятники в цілому й не пошкодженому стані відвезли на склад комунального підприємства. Їхню подальшу долю вирішить громада міста. Влада Мелітополя не виключає, що демонтовані пам’ятники Лєніну помісять в місцевий музей.
21 травня Львівська міська рада на сесійному засіданні ухвалила рішення про демонтаж радянської символіки в місті Львові. Тоді мер міста Андрій Садовий зауважив, що кожен елемент, який буде викликати дискусію, буде обговорювати з громадськістю, і тільки після цього прийматиметься рішення.
14 травня Київрада узгодила процедуру декомунізації столиці, що передбачає демонтаж будь-яких зображень Владіміра Леніна та емблеми "Серпа і молота".
Згідно з рішенням, балансотуримувачі будівель комунальної власності повинні до 24 серпня 2015 року демонтувати комуністичну ссимволіку, а до 31 березня наступного року – замість неї встановити державну символіку України.
Читайте також: «Делєнінізація» Донбасу: шістьох знесли, двох пофарбували.
Нагадаємо, 15 травня президент України Петро Порошенко підписав чотири закони про декомунізацію.
Документами забороняється радянська символіка, засуджується комуністичний режим, відкриваються архіви радянських спецслужб та визнаються борцями за незалежність України УПА й інші організації. Ці закони були прийняті народними депутатами на ранковому засіданні Верховної Ради 9 квітня поточного року більшістю голосів.