У Джанкої російські окупанти контролюють контрольно-пропускний пункт військового аеродрому та об’єкти військової частини А1387. Про це в ефірі 5 каналу повідомив заступник командира військової частини Михайло Третяк.
"Зараз знаходяться у нас військовослужбовці без опізнавальних знаків. Один "КамАз" – близько 15 чоловік – точно не відомо. Контролюють КПП і деякі об’єкти частини", – повідомив він. За його словами, їх завдання – "уникнення провокацій і забезпечення стабільності на аеродромі".
"Ніяких вимог немає. Вони діють по команді, тобто коли вони звідси поїдуть – інформації такої немає. Аеродром призначений для прийому військових літаків. Може приймати літаки класу Іл-76", – додав Третяк.
Важкими літаками ІЛ-76 користується не лише українська, а й російська армія, за допомогою них перевозять і десантують великі групи військових.
Крім того, російські військові також захопили аеродром під Саками і почали встановлювати там кулемети. Про це в соціальній мережі Facebook повідомив голова медіа-центру Міноборони в Криму Владислав Селезньов. За його словами, аеродром ВМС України захоплений російськими солдатами.
"Їх близько 80 осіб. Обладнали вогневі точки вздовж злітної смуги. Встановлюють кулемети. Помічниками у них 40-50 невідомих в цивільному одязі", – зазначив Селезньов. За його словами, загарбники проникли на аеродром з боку Михайлівки, бо не змогли змусити військових відкрити основні ворота аеродрому.
"Проникли з тилу, від прилеглого до аеродрому села. Там порушено огорожу периметру аеродрому. Тітушки своїми автомобілями заблокували всі КПП аеродрому", – зазначив Селезньов. Він також повідомив, що до командного пункту управління польотів під’їхала вантажівка, з якої вийшли 20 осіб у цивільній формі.
"У руках у них бити, палиці й щити. Вимагають командира бригади для проведення переговорів", – підсумував очільник медіа-центру Міноборони.
Згодом командир морської авіаційної бригади ЗС України (селище Новоозерне Сакського району) повідомив, що невідомими цивільними особами, які назвали себе силами самооборони Криму, захоплена частина території аеродрому.
"Вказані особи вчинили ці дії, побоюючись прибуття на аеродром авіаційної техніки. Під контролем представників самооборони знаходиться злітна смуга і доріжки, а також перший поверх контрольно-диспетчерського пункту", – розповів Селезньов.
Також російські окупанти висунули ультиматум військовим з Євпаторії та замінували дамбу біля населеного пункту Рюмшине. Про це на своїй сторінці у Facebook написав керівник Центру військово-політичних досліджень Дмитро Тимчук.
"Мінування окупантами місцевості в районі Чонгара набуває все більшого розмаху. Сьогодні вранці виявлено факт мінування дамби поблизу населеного пункту Рюмшине", – повідомив Тимчук.
Крім того, за інформацією Тимчука, в неділю вранці представники самопроголошеної кримської влади висунули ультиматум командуванню українського Євпаторійського зенітно-ракетного полку.
"Вони вимагають, щоб до 20:00 українські військові здали зброю. В іншому випадку ними буде здійснений штурм частини", – стверджує він.
Тимчук також розповів, що поблизу знаходяться російські військові, які запевняють, що в разі чинення опору українцями також застосують силу.
"Журналістам повідомили, що вони повинні стояти не ближче, ніж за 100 метрів від частини, в іншому випадку "вони за наслідки не відповідають".
"Також бандити Аксьонова пообіцяли до 17:00 надати письмове підтвердження своїх ультимативних вимог", – повідомив активіст.
Крім того, стало відомо, що військовим ВМС України з Керчі оголосили ультиматум до 16 березня. Російські окупанти пропонують українським морським піхотинцям "подумати і прийняти рішення про те, де вони готові служити" або очікувати "силового впливу". Про це на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook повідомив очільник медіа-центру Міноборони України в Криму Владислав Селезньов.
Він послався на інформацію джерел у Керчі.
"9 березня начальник берегових військ Чорноморського флоту генерал-майор Олександр Остриков прибув до морських піхотинців з візитом. За словами учасників зустрічі, "чорним беретам" представник ЧФ запропонував "подумати і до 16 березня прийняти рішення про те, де люди готові служити далі і писати відповідні рапорти" , – розповів Селезньов.
Українським військовим нібито пообіцяли грошове утримання за стандартами РФ та інші преференції.
"У іншому випадку йшлося про силовий вплив на українських морських піхотинців", – зазначив Селезньов.
За його словами, є інформація, що близько 60 рапортів вже написали "чорні берети" з Феодосії. Однак цей факт ще не підтвердили.
У Криму в селищі Чорноморське російські військові захопили українську прикордонну заставу. Про це повідомив речник Держприкордонслужби Олег Слободян в ефірі "5 каналу". Напад на відділ прикордонної служби "Чорноморське" стався близько 6 ранку 9 березня,
"Управління відділу було захоплено групою з 30 озброєних військовослужбовців РФ. Деталі нападу наразі уточнюються", – зазначив Слободян.
Також він повідомив, що вчора отримала розвиток нова тенденція – виведення з ладу постів технічного спостереження, які здійснюють контроль за надводною обстановкою.
"Було повністю виведено з ладу 2 пости технічного спостереження, військовослужбовці РФ вдерлися до постів, понищили обладнання та кабеля для передачі інформації", – додав Слободян.
У свою чергу глава медіа-центру Міноборони Криму Владислав Селезньов повідомив, що ніч у Криму минула відносно спокійно, без особливих провокацій.
Також за словами Селезньова у штабі командування ВМС у Севастополі встановлено відеокамери і тепер за ситуацією там можна стежити в режимі онлайн.
Під заблокованою в/ч А4369 у Севастополі, яку вже тиждень тримають в облозі російські військові, відбулася ротація – туди КАМазами привезли нових вояків та кубанських "казаків".
Вони заявили, що приїхали "охороняти військову частину", бо начебто мають інформацію про ймовірні провокації та теракти.
Крім того, з’явилася інформація про те, що на Херсонщині російські окупанти захоплюють приватну власність. Про це заявив голова Херсонської ОДА Юрій Одарченко.
"Уявіть собі, військові Російської Федерації зайшли на херсонську землю. Сьогодні вони просунулись на Чонгар, брутально, нахабно захопивши там і приватну власність, і готель. І показують нам, що це абсолютно чітка інтервенція, нахабний і зухвалий напад на суверенну державу Україна. І свій вплив вони намагаються поширити на ці території Херсонської області", – зазначив Одарченко.
Крім того, він запевнив, "що ми чітко будемо стояти на заваді цього і не дамо поширювати цей вплив".
Як повідомлялося, 8 березня російські військові зайшли на території селища Чонгар (Херсонська область) на кордоні з АР Крим. Вони почали мінувати поля і викопувати ями для прикордонних стовпів.
Також стало відомо, що на в'їзді до Криму невідомі у військовій формі захопили трьох українських журналісток. Пізніше з’сувалося, що журналістів насправді було значно більше. В однієї з затриманих журналісток бойовики під час обшуку виявили на руці татуювання "Небесна сотня". Один з чоловіків у формі став їм погрожувати: «Вас вже сотня? Зараз буде 102». Після цього дівчат, які прибули до Криму на автомобілі Citroen білого кольору з українськими номерами AK 4646 CE повели в невідомому напрямку.
«Чоловіки спочатку поставили дівчат на коліна, а потім кудись повели», – повідомив журналіст "Главкому". Він також додав, що телефони його колег зараз не відповідають.
Як стало відомо, одна зі зниклих журналісток – Олена Максименко, яка є позаштатним журналістом "Українського тижня". Крім того, за інформацією "Української правди", двоє затриманих дівчат – не журналісти, а активістки спільноти "Автомайдан" – Катерина Бутко та Олександра Рязанцева. Також серед затриманих невідомими Євген Рахно – водій авто, яким їхали дівчата. Крім того, повідомляється, що серед зниклих фотограф-фрілансер Олесь та ще один журналіст, ім’я та прізвище якого невідомі. Наразі достеменно невідомо, де саем перебувають зниклі журналісти та громадські активісти.
Тим часом, проросійські активісти захопили Луганську ОДА. У Луганську близько 12:00 одночасно почалося два мітинги: мітинг на честь 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка і мітинг пророссийких активістів.
У мітингу на честь 200-річчя з дня народження Шевченка взяло участь близько 1 тис. осіб. Серед них були прихильники ВО «Батьківщина» та ВО «Свобода», а також жителі міста, які підтримують єдину Україну.
На протилежному боці біля Пілона Слави почався проросійський мітинг. Присутні тримали прапори Російської Федерації, а також транспаранти «Луганщина за референдум» та ін. Близько 12:30 проросійські активісти рушили через вулицю, та силою витіснили активістів проукраїнського мітингу з площі.
Потім мітингувальники вирушили до будівлі ОДА й намагалися зламати двері в приміщення. Під ОДА знаходиться близько 2-3 тис. проросійських мітингувальників. Міліція розосередилася по різних сторонах будівлі ОДА, біля будівлі знаходиться близько 150 міліціонерів, які не втручаються у конфлікт.
Один з мітингувальників прорвався на дах будівлі та під крики «Донбас!» і «Росія!» зняв і розірвав Державний прапор України, поставивши замість нього російський триколор.
Зрештою, мітингувальники заблокували всі входи та виходи в ОДА й дали новопризначеному губернатору Михайлу Болотських 10 хвилин, аби вийти до мітингувальників і подати у відставку. Міліція залишила будівлю. Болотських написав заяву про відставку, однак згодом заявив, що насправді не складає своїх повноважень, а заяву писав під тиском.