Експерт: збереження цілісності України залежить від міжнародних чинників

7 Березня 2014, 15:05

«Питання про те, чи залишиться Крим в складі України, думаю, залежить все таки від міжнародних чинників, від того, наскільки власне зможуть країни-гаранти за винятком Росії забезпечити територіальну цілісність України. Якщо самопроголошена кримська влада буде йти тим шляхом, який вона обрала, не зважаючи на жодні правові обставини чи умови, домагатися реалізації своїх цілей в будь-який спосіб, то тоді існує ймовірність того, що результати референдуму будуть такими, які потрібні, для цього не треба й проводити його», – заявив Якименко.

Українська влада може не визнавати ці рішення, але, зауважує експерт, не має ресурсів, щоб протидіяти цьому без задіювання міжнародних чинників.

Водночас, зауважує Якименко, питання про те, чи може  Крим залишитися в складі України, але під тотальним контролем Росії, – складніше.

«По-перше, те, що Крим залишається в складі України, це потребуватиме того, щоб кримська влада увійшла в правове поле, повернулася в нього і відповідно визнала юрисдикцію Києва. По-друге, прийняла нові рішення у відповідності до Конституції і якщо йдеться про референдум, то він також повинен відповідати Конституції… Ми бачимо, що в даній ситуації це неможливо. Повернення кримської влади у правове поле виключає тотальний контроль Росії», – зауважив Якименко, додавши, що в такому разі Росії потрібно вивести всі війська з Криму та повернення Чорноморського флоту в місця дислокації, допуск міжнародних спостерігачів тощо.

Експерт зазначає, що такі «поступки» суперечать геополітичним цілям РФ.

«Тобто РФ не вдалася реалізація в певному обсязі геополітичних цілей РФ, тобто відокремлення південного сходу і Криму. Тепер залишається менша частина програми – Крим, тобто перетворити АРК на чи то Придністров’я, чи то Абхазію, яких ніхто не визнає крім Росії та кількох можливо її сателітів, і створити перманентне джерело напруги в Україні», – додав він.

Як відомо, Верховна Рада АРК 6 березня ухвалила рішення щодо входження автономії до складу РФ, а також звернулася до президента Росії й Федеральних Зборів РФ із пропозицією про початок процедури входження АРК до складу Російської Федерації як суб'єкта РФ.

Крім того, Верховна Рада АРК ухвалила рішення перенести референдум про статус Автономної республіки Крим з 30 на 16 березня.

Згодом в. о. президента Олександр Турчинов зупинив рішення Верховної Ради Криму про призначення референдуму про приєднання АРК до Росії.

Служба безпеки, у свою чергу, почала досудове розслідування у зв'язку з ухваленням депутатами Верховної Ради Криму про входження автономії до складу Російської Федерації. Крім того, ГПУоскаржила рішення про призначення референдуму в Криму.