Події 21 лютого: Рада повернула Конституцію 2004 року, на Майдані прощалися із загиблими

22 Лютого 2014, 00:01

Президент Віктор Янукович заявив, що ініціює дострокові президентські вибори. Однак дату виборів він не назвав. Янукович також ініціював повернення до Конституції 2004 року з перерозподілом повноважень у бік парламентської республіки. Та закликав до формування уряду національної довіри.

Уранці в Адміністрації президента підписали угоду з врегулювання кризи в Україні. Підписи поставили президент Віктор Янукович, лідер політради «Батьківщини» Арсеній Яценюк, лідер партії «УДАР» Віталій Кличко та лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок. Глави МЗС Німеччини та Польщі Франк-Вальтер Штайнмайєр і Радослав Сікорський,а також керівник Департаменту континентальної Європи МЗС Франції Ерік Фурньє засвідчили підписання угоди. Водночас, російський омбудсмен Володимир Лукін не був присутнім на церемонії. В АП на церемонії підписання були присутні голова Верховної Ради України Володимир Рибак, глава МЗС Леонід Кожара, глава АП Андрій Клюєв та посли країн ЄС.

Дуже багато важливих подій відбулися у стінах Верховної Ради. Спочатку Рада ухвалила закон про відновлення дії окремих положень Конституції України 2004 року. «За» проголосували 386 депутатів. Закон підтримали: Партія регіонів – 140 депутатів, "Батьківщина" – 89, УДАР – 40, Свобода – 35, КПУ – 32, позафракційні – 50. Не голосували 9 регіоналів, 1 позафракційний. Крім того, один депутат від Свободи, утримався від голосування. Результати голосування депутати зустріли оплесками. Після голосування депутати заспівали гімн України.

«Зараз голосування за закон України про відновлення дії окремих положень конституції України в цілому відновлює редакцію Конституції 2004 року», – сказав перед голосуванням лідер фракції «Батьківщини» Арсеній Яценюк. Він додав, що це доленосне рішення про скасування дикторських повноважень Януковича. За його словами, це рішення яке повертає владу українському парламенту, який був обраний народом.

«Ми в цьому законодавчому акті передбачаємо те, що ВР зможе сформувати коаліцію депутатських фракцій у ВР, яка буде формуватися як фракціями, так і окремими депутатами, як було визначено рішенням Конституційного суду у 2010 році. Також за цим законом чітко передбачено, що ВР буде здійснювати свої повноваження до жовтня 2017 року. Також цим законом чітко передбачено, що більше 80 законодавчих актів, які були незаконно прийняті в 2010-2011 року і які наділяли президента надмірними повноваженнями повинні бути скасовано у п’ятиденний термін», – пояснив він.

«Верховна Рада перестане бути підрозділом Адміністрації президента», – сказав Яценюк.

Крім того, Рада звільнила від кримінальної відповідальності усіх активістів Майдану, ухваливши закон, який передбачає недопущення переслідування та покарання активістів Майдану. "За" проголосувало 372 народних депутати. Від Партії регіонів закон підтримало 127 депутатів, від "Батьківщини" – 88, УДАРу – 40, "Свободи" – 36, КПУ – 32, позафракційних – 49. Автором законопроекту «Про недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань, та визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України» є позафракційний депутат Юрій Дерев’янко. Згідно із законом, від відповідальності звільняються не лише ті, хто уже був затриманий, а й ті, проти кого такі справи можуть бути відкриті. Закон також звільняє від адмінвідповідальності усіх осіб, яким виписані штрафи та забрані права, у тому числі, автомайданівців.

Крім того, Верховна Рада ухвалила закон, який дає можливість звільнити від кримінальної відповідальності Юлії Тимошенко. "За" проголосували 310 народних депутатів. Так, за проголосували 54 депутатів від ПР, 87 від "Батьківщини", 40 – УДАРу, 36 "Свободи", 32 – КПУ, 61 позафракційний депутат. Не голосували 46 регіоналів, по одному депутату від "Батьківщини" та УДАРу, та 6 позафракційних. "Юлі -волі!", – скандувала опозиція після голосування. Зокрема, законопроект "Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо імплементації до національного законодавства положень статті 19 Конвенції ООН проти корупції" був поданий у Верховну раду депутатами від "Батьківщини" Андрієм Кожем'якіним і Олександром Турчиновим.

Також Рада ухвалила вцілому постанову про звільнення від виконання обов’язків міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка. "За" проголосувало 332 депутати. Зокрема, з фракції ПР проголосувало 69 депутатів, з "Батьківщини" – 88, УДАРу – 41, "Свободи" – 36, КПУ – 32, позафракційні – 66. Перед голосуванням між депутатами виникла суперечка, чи має Рада право звільнити міністра. Рибаку не подобалось формулювання про "звільнення від виконання обов’язків". Проте опозиція наполягла, що звільнення від виконання обов’язків має за собою наслідком відсторонення його від посади, тому колізії немає.

Також Верховна Рада ухвалила рішення про надання державної допомоги учасникам масових акцій протесту і членам сімей загиблих і постраждалих. Таке рішення підтримав 371 депутат. Проект Постанови "Про надання державної допомоги учасникам масових акцій протесту, членам сімей загиблих та потерпілих" поки не оприлюднений на сайті Верховної Ради. Під час обговорення голова фракції КПУ Петро Симоненко закликав виключити зі списку осіб, яким надаватиметься допомога, іноземних громадян та осіб без громадянства, а також визначитися, чи має закон "встановити" або ж "надати" допомогу. В опозиції таку пропозицію розкритикували, заявивши, що іноземні громадяни також загинули під час сутичкок в центрі Києва.

На Майдані лишилися незадоволені розвитком подій. Люди почали вимагати, щоб до ранку Янукович подав у відставку.

Виступ лідера фракції УДАР Віталія Кличка перервав один із сотників Майдану. Він вийшов на сцену і заявив, що якщо президент Віктор Янукович не піде у відставку до 10 години ранку 22 лютого, люди підуть у збройний наступ. Присутні на Майдані жваво підтримали цю заяву. У цей час через натовп до сцени проносили труни із активістами, яких було вбито силовиками під час загострення сутички в Києві. Присутні на сцені, в тому числі політики, стали на одне коліно, щоб вшанувати пам'ять загиблих. Але вони не були переконливими, і подальші їхні виступи продовжували освистувати.

На Майдані ввечері учасники мітингу та духовенство відспівували загиблих у сутичках із силовиками. Відспівування тривало кілька годин з перевами на промови активістів. До сцени приносили домовини із загиблими. Аби дати їм прохід, натовп утворював спеціальний коридор. Загиблих проводжали в останню путь вигуками "Героям Слава!". Далі домовини несли до останньої барикади вздовж Хрещатика.

Також нагадаємо, що 22 і 23 лютого 2014 року в Україні оголошено днями жалоби за загиблими. Про це йдеться у постанові у зв'язку з людськими жертвами внаслідок масових акцій в Україні президента Віктора Януковича. У дні жалоби на території України: приспускається Державний Прапор України на будинках і спорудах органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій; відміняються розважально-концертні заходи, спортивні змагання, вносяться в установленому порядку відповідні зміни до програм теле- та радіопередач”, – йдеться у повідомленні.

Як повідомлялося, за даними медичної служби Майдану, у четвер, 20 лютого, в Києві було вбито від 70 до 100 людей. Більшість людей були вбиті снайперами прицільними пострілами у серце, голову та шию. Причому снайпери стріляли по людях, які не мали ані зброї, ані засобів захисту. У міністерстві охорони здоров'я наразі підтвердили загибель 77 людей з часу загострення протистояння у Києві (18 лютого). МВС заявляє про 16 загиблих міліціонерів.

Позначки:

читати ще