Стан здоров’я за гратами. Як почуваються утримувані в Росії та Криму українські політв’язні

Політика
28 Січня 2019, 18:09

У Росії та в окупованому Криму перебувають близько 70 незаконно засуджених українців та кримських татар. Пори те, що у багатьох політв’язнів виникли проблеми зі здоров’ям, не кожен з них отримує належне лікування.

 

Тиждень.ua вирішив зібрати всю доступну інформацію про стан здоров’я утримуваних в РФ та Криму політв’язнів.  

 

Павло Гриб 

 

 

Український студент Павло Гриб зник 24 серпня 2017 року в білоруському місті Гомель, куди поїхав на зустріч із дівчиною, з якою спілкувався у соцмережах. Згодом виявилося, що ФСБ використала цю дівчину, щоб заманити юнака до іншої країни. У вересні 2017 року стало відомо, що його утримують у слідчому ізоляторі російського міста Краснодар і звинувачують у тероризмі.

 

За словами родичів хлопця, у Гриба портальна гіпертензія — синдром підвищеного тиску в системі ворітної вени, який супроводжується збільшенням селезінки, варикозним розширенням вен стравоходу й шлунка, асцитом, печінковою недостатністю, і він мусить постійно приймати підтримувальні препарати.

 

У вересні хлопцеві дозволили передати ліки. У листопаді 2018 року під час етапування українського політв'язня усі ліки, які йому передавали рідні, зникли

 

 

10 грудня стало відомо, що після захоплення українських моряків в Азовському морі РФ посилила тиск на політв’язня. 12 грудня у справі Гриба відбулося чергове судове засідання у Ростові-на-Дону. Під час судового процесу у Гриба різко погіршився стан здоров’я через його хворобу і йому викликали швидку. Пізніше адвокат заявила, що у юнака дуже погіршився зір.

 

18 січня відбулось чергове судове засідання, під час якого Павло зробив заяву стосовно поганого самопочуття і попросив перенести засідання, але суд відхилив її, мотивуючи це довідкою із СІЗО.

 

21 січня Уповноважений Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила, що  20-річного Павла діагностовано низку серйозних захворювань і він потребує термінової медичної допомоги. До того ж, зі слів хлопця, до нього застосовувалося фізичне насильство. Співробітники правоохоронних органів РФ побили його ще під час затримання, вимагали визнання вини. Знущання над Павлом продовжувалося також під час конвоювання до СІЗО Ростова-на-Дону. У зв’язку з цим Денісова звернулася до комітету Ради Європи проти катувань з проханням допомогти Грибу.

 

Станіслав Клих

 

 

У травні 2016 року Росія кинула Станіслава Клиха за ґрати на 20 років. За версією російського слідства, він був "членм організації УНА-УНСО і в 1994-1995 роках воювали в складі бандформувань у Чечні".

У грудні 2018 року Станіслав Клих написав відкритого листа, в якому повідомив, що перебуває у критичному стані, є підозра на гангрену та рак. Пізніше уповноважений з прав людини в РФ Тетяна Москалькова запевнила, що стан здоров’я політв’язня задовільний, хоч і перебуває він у психлікарні.

 

11 січня український омбудсмен Людмила Денісова з посиланням на маму Тамара Клих повідомила, що стан здоров’я її сина погіршується, а ніякої необхідної медичної допомоги він не отримує. Нещодавно його помістили до лікарні, проте відразу повернули до в’язниці.

 

Станіслав скаржиться на сильний біль у серці, нирках, печінці, має проблеми з ногами та підозрює ймовірне захворювання на рак шкіри. Він хотів, щоб його обстежили, але, як повідомила його мама, лікарі взяли у нього на аналіз лише кров та сечу. Ніякого діагнозу так і не поставили та повернули в тюремні стіни.

 

Також Тамара Клих повідомила про те, що Станіслав не отримує листи від рідних, хоча йому пишуть двічі на місяць.

 

13 січня Денісова інформувала, що уповноважений з прав людини Челябінської області повідомила, що Станіславу зробили усі необхідні аналізи і не підтвердили діагноз раку, який він підозрює у себе.

 

 

Євген Панов

 

 

Українця Євгена Панова затримали 7 серпня 2016 року у анексованому Криму в так званій справі "українських диверсантів". ФСБ РФ звинуватила його в підготовці терактів. 13 липня 2018 року окупанти засудили Євгена до восьми років колонії суворого режиму. 5 грудня політв’язня етапували до Криму з Москви. З того моменту рідні втратили з ним зв’зок.

 

23 січня 2019 року брат Панова Ігор Котелянець своїй сторінці у Facebook повідомив, що українця знайшли у Тюмені. За його словами, член тюменської суспільної наглядової комісії (ОНК), який також зміг потрапив до Панова, розповів, що той перебуває у змученому стані, тому фотографуватися для родини відмовився. Проте правозахисник запевнив, що в’язень у доброму гуморі, навіть жартував, намагався підкреслити поведінкою, що довгий етап в'язницями Росії його не зламав.

 

 

Андрій Захтей

 

 

 

Андрія Захтея – другого фігуранта справи «українських деверсантів» – затримали разом з Пановим. ФСБ РФ звинуватила чоловіка в підготовці терактів у анексованому Криму. Пізніше він підписав досудову угоду зі слідством. 16 лютого 2018 року так званий суд засудив Захтея до 6,5 років колонії суворого режиму.

 

У липні у Сімферополі в виправній колонії №1 його відвідала дружина Оксана. Після зустрічі вона розповіла про здоров’я чоловіка. За її словами, Андрія «треба буде довго ставити на ноги, після того, як він вийде. Спати на боці він не може, головні болі, руки набрякають. У місці перелому ребер – нарости, через те, що його били".

 

4 січня 2018 року дружина повідомила, що Захтея помістили до карцеру.

 

 

Володимир Балух

 

 

Володимира Балуха затримали 8 грудня 2016 року в його будинку в Криму. Російська влада звинуватила чоловіка у зберіганні боєприпасів, його засудили до трьох років і п'яти місяців позбавлення волі в колонії-поселенні та до штрафу.

 

У березні 2018 року Балух оголосив безстрокове голодування. Трьома місяцями раніше, 16 січня, так званий суд в анексованому Криму засудив Балуха до трьох років семи місяців колонії.

 

Вже на початку квітня заговорили про погіршення стану здоров'я політв’язня. Його  адвокат Ольга Дінзе повідомила, що Балуху дуже важко дається голодування, а також розповіла про постійні провокації з боку адміністрації СІЗО, які приносили йому смачні продукти харчування, спокушаючи почати приймати їжу.

 

15 червня під час чергового судового засідання Балуху стало зле, йому викликали швидку допомогу. Згодом лікарі зробили йому укол, однак стан Балуха не покращився. Тоді ж МЗС України вкотре звернулося до Росії з вимогою негайно відпустити Балуха, оцінивши його стан вже не як важкий, а як критичний.

 

5 липня 2018 року Володимира Балуха в анексованому Криму засудили до другого терміну.

 

У Вересні заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз заявив, що активіста в сімферопольському СІЗО сильно побили та "погрожують позбутися". 

 

У жовтні Балух вирішив припинити голодування.

 

 

Микола Семена

 

 

Кримського журналіста Миколу Семену у квітні 2016 року звинуватили у написанні статті для "Крим.Реалії", яку російські експерти назвали екстремістською. 

 

У вересні 2017 року сімферопольський суд призначив журналісту покарання у вигляді двох із половиною років умовно з випробувальним терміном на три роки і забороною займатися публічною діяльністю на три роки. Пізніше заборону на публічну діяльність скоротили до двох років.

 

 

Ще під час судових засідань стало відомо, що у політв’язня діагностовали серйозні проблеми з серцем і хребтом. У Криму належне лікування отримати він не зможе. На початку жовтня 2018 року Семені відмовили в дозволі на виїзд з анексованого Криму для проходження лікування в кардіологічній клініці Києва.

 

12 листопада журналіста шпиталіталізували, а наступного дня прооперували у сьомій міській лікарні Сімферополя. Йому видалили жовчний міхур і камені з жовчовивідних шляхів.

 

 

Роман Сущенко

 

 

Романа Сущенка незаконно заарештували у Москві 30 вересня 2016 року за звинуваченням у шпигунстві на користь України. 4 червня 2018 року Московський міський суд засудив Романа до 12 років колонії суворого режиму. У грудні дочка Сущенка Юлія повідомила, що в колонії в селі Утробіно в Кіровській області РФ  її батьку лікарі колонії поставили діагноз "артеріальна гіпертензія" та дали рекомендації на обстеження в іншому місті. 

 

16 січня 2019 року стало відомо, що політв’язневі, який утримується в колонії в селі Утробіно, вперше за 2,5 року провів тривале побачення з рідними.

 

За словами доньки журналіста, батько схуд, етап дався йому нелегко. Почувається більш-менш нормально, місцевий лікар слідкує за його тиском.

 

Олег Сенцов

 

 

Суд РФ 25 серпня 2015 року  засудив українського режисера Олега Сенцова до 20 років колонії суворого режиму за звинуваченням у тероризмі. Росія відмовила Україні у передачі полів'язня, оскільки розглядає кримчанина як громадянина РФ.

 

14 травня 2018 року в колонії "Білий відмідь" міста Лабитнангі українець оголосив голодування. Він відмовлявся від приймання їжі 145 днів і заявив про припинення голодування з 6 жовтня через загрозу примусового годування. 8 жовтня адвокат політв'язня Дмітрій Дінзе заявив, що в Сенцова проблеми з печінкою, нирками, серцем, кишечником і шлунком. Пізніше в жовтні Ольга Сенцова повідомила, що її брат після виходу з голодування потрапив у реанімацію. 

 

10 грудня Уповноважений Верховоної Ради України з прав людини Людмила Денісова звернулася до російського омбудсмена з вимогою надати офіційну інформацію щодо Сенцова. 

 

21 січня 2019 року стало відомо, що Олег повідомив листом, що зі здоров'ям у нього все гаразд, він займається спортом і майже набрав колишню вагу.

 

Олександр Кольченко

 

 

Російський суд засудив Олександра Кольченка разом з Олегом Сенцовим за звинуваченням у тероризмі 25 серпня 2015 року, призначивши йому 10 років ув’язнення.

 

31 травня 2018 року Кольченко оголосив голодування з вимогою звільнити Сенцова, яке протривало до 7 червня. Наступного дня стало відомо, що стан незаконно засудженого українського активіста нормалізується. У жовтні інформацію про нормалізацію стану здоров’я Кольченка було підтверджено у звіті адвоката Уральської правозахисної групи. Там зазначалося, що політв’язень перебуває на дієтичному харчуванні.

 

17 січня 2019 року стало відомо, що Кольченка всі новорічні свята протримали у штрафному ізоляторі.

 

Володимир Дудка

 

 

10 листопада 2016 року стало відомо, що ФСБ РФ затримала у Севастополі українських "диверсантів", зокрема Володимира Дудку.

 

У серпні 2018 року у політв’язня почалися проблеми з серцем. 20 грудня син Володимира Дудки Ілля Кавернік повідомив, що в його батька високий тиск, який може призвести до інсульту. Водночас, за його словами, Володимир отримує ліки у СІЗО Сімферополя отримує ліки, які передають рідні.

 

2 січня 2019 року омбудсмен Людмила Денісова, посилаючись на уповноваженого з прав людини РФ Тетяну Москалькову повідомила, що стан здоров’я Дудки задовільний. Водночас вона наголосила, що жодних  офіційних документів, які б підтвердили це, надано не було.

 

Андрій Коломієць

 

 

Активіста Євромайдану Андрія Коломійця заарештовали із порушенням процесуальних норм в Кабардино-Балкарії в Росії 15 травня 2015 року.

 

10 червня 2016 року суд у Сімферополі засудив Коломійця до 10 років позбавлення волі в колонії суворого режиму в червні 2016 року, звинувативши його в замаху на життя двох співробітників "Беркуту" під час подій у Києві взимку 2014 року. У листопаді його етапували з Криму до Росії.

 

У липні 2018 року стало відомо, що у незаконно утримуваного українця погіршився стан здоров’я. Його дружина Галина Коломієць повідомила, що «Андрій дуже схуд, його мучить псоріаз, кришаться зуби».

 

Едем Бекіров

 

 

Окупанти затримали кримсько-татарського активіста Едема Бекірова 12 грудня 2018 року на в'їзді до окупованого Криму з боку Чонгара під час проходження паспортного контролю, коли він прямував до півострова до літньої матері.

 

13 грудня «суд» звинуватив Бекірова у зберіганні й передачі «секретному» свідкові боєприпасів та зброї та обрав у вигляді запобіжного заходу утримання під вартою в СІЗО до 11 лютого 2019 року. Активіст і його захист заперечують звинувачення.

 

Бекіров є інвалідом першої групи. На початку січня 2019 року стан його здоров’я різко погіршився. Цю інформацію 23 січня підтвердив глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

 

"З інформації, що надходить з Криму, різко погіршився стан здоров'я Едема Бекірова, незаконно затриманого російськими окупантами і утримуваного в Сімферопольському СІЗО. Судячи з усього, це наслідки застосування до нього інсуліну в умовах СІЗО", – написав він у Facebook.

 

 

Асан Чапух

 

 

Асан Чапуха затримали в рамках «справи Веджиє Кашка» 23 листопада 2017 року у Сімферополі разом з ще трьома кримськотатарським активістами: Казимою Аметова, Руслана Трубача і Бекіра Дегерменджі. Їх підозрюють у вимаганні коштів у громадянина Туреччини Юсуфа Айтана.

 

У СІЗО у Чапуха стався мікроінсульт. Через 11 місяців –  жовтні 2018 року  – у зв’язку з погіршенням стану здоров’я його перевели з ізолятора під домашній арешт. Рідні та активісти казали, що після майже року ув'язнення в ньому важко впізнати колишнього Асана Чапуха: він схуд удвічі, після інсульту говорить пошепки, а його мовлення важко зрозуміти; раніше в нього відняло ліву частину тіла, а після звільнення з СІЗО він скаржився, що вже не може керувати правою рукою.

 

7 січня 2019 року Чапуха госпіталізували через різке погіршення здоров’я. Через це 9 січня Підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя переніс засідання в «справі Веджіє Кашка» на 24 січня. Після засідання підконтрольного Росії Київського районного суду в анексованому Сімферополі, яке відбулося 24 січня, Чапуху стало погано. За словами дружини активіста, «у нього різко підскочив тиск, кинуло в холодний піт, посинів».  Довелося викликати “швидку”. Після надання медичної допомоги йому стало легше.

 

Бекір Дегерменджі

 

 

 

Стан здоров’я фігуранта "справи Веджіє Кашка" Бекіра Дегерменджі різко погіршився через три тижні після арешту, який відбувся 23 листопада 2017 року. Його шпиталізували до лікарні, де він перебував 20 днів, три з яких у комі. Попри це, Бекіра знову залишили в СІЗО.

 

На одному із засідань суду Дегерменджі перебував у камері в кисневій масці, але суддя відмовився відкласти засідання.

 

9 січня 2019 року адвокат Едем Семедляев розповів, що стан здоров'я його підзахисного, фігурната "справи Веджіє Кашка" Бекіра Дегерменджі не покращується.  За його словами, у 57 річного Дегерменджі алергія на холод, що сильно погіршує його стан здоров'я та на засіданні, що відбулося 9 січня він навіть не міг говорити і відповідати на питання судді.

 

24 січня суд відправив Дегерменджі разом з двома іншими фігурантами справи "справи Веджіє Кашка" – Казімом Аметовим і Русланом Трубачем – під домашній арешт.