У євроінтеграційному календарі України залишилося кілька доленосних дат

14 Жовтня 2013, 15:00

15 жовтня представники місії Європарламенту Алєксандр Кваснєвський і Патрік Кокс звітуватимуть про результати своїх візитів в Україну перед політичними групами Європарламенту (лідерами політичних сил ЄП). Нагадаємо, вони були призначені спостерігачами від Європарламенту у судових процесах проти екс-прем'єра України Юлії Тимошенко 6 червня минулого року. Кілька разів їх місія в Україні продовжувалася. Наразі вони активно займаються вирішенням питання Тимошенко, зокрема, саме на їхню пропозицію нещодавно екс-прем'єр погодилася на лікування за кордоном. Крім цього, вони передали президенту України Віктору Януковичу прохання про її помилування.

Доповідь Кокса-Кваснєвського враховуватиметься вже 21 жовтня на засіданні Ради міністрів закордонних справ країн-членів ЄС. Наразі в порядку денному на цю дату немає детальної інформації, однак, попередньо планується обговорення проекту рішення Єврокомісії щодо угоди про асоціацію з Україною, а також голосування. Втім, якщо міністри закордонних справ дійдуть висновку, що для ухвалення цього рішення поки не достатньо аргументів, то голосування про підписання угоди про асоціацію між Україною і ЄС може відбутися 18 листопада на черговому засіданні Ради міністрів закордонних справ країн-членів ЄС. Це – кінцева дата, коли вирішуватиметься доля угоди про асоціацію України з ЄС.

Поміж тим плануються офіційні зустрічі представників країн ЄС та України на найвищому рівні. Так, наразі відомо, що повинен відбутися візит в Україну міністрів закордонних справ Польщі Радослава Сікорського та Швеції Карла Більдта, а також розмова президента Віктора Януковича та канцлера Німеччини Ангели Меркель. Втім, формат та конкретні дати цих заходів не повідомляються.

А 28-29 листопада відбудеться саміт Східного партнерства у Вільнюсі (Литва). Однак, ні напередодні, ні в цей день жодних рішень стосовно угоди з Україною прийматися не буде. 

Як відомо, у грудні 2011 року Україна і ЄС завершили переговори за угодою про асоціацію, які вели з вересня 2008 року.

Парафування (технічне затвердження тексту угоди) відбулося наприкінці березня 2012 року. Для набрання чинності необхідно ще її підписання президентами й ратифікація Верховною Радою, Європейським парламентом і національними парламентами всіх країн-членів ЄС.

У випадку підписання угоди про асоціацію чимало положень тимчасово застосовуватиметься до її ратифікації. За словами міністра закордонних справ головуючої в ЄС Литви Лінас Лінкявічюс, це близько 90% угоди про зону вільної торгівлі і понад 50% політичної частини.