Інновації російських депутатів: нагайки, таврування і відверта цензура

Світ
27 Червня 2013, 15:22

ЗА РЕАБІЛІТАЦІЮ НАЦИЗМУ МОЖНА ПОТРАПИТИ ДО В'ЯЗНИЦІ

Депутат Державної думи РФ Ірина Ярова розробила законопроект, в якому запропонувала саджати до в'язниці осіб, які схвалюють або виправдовують злочини нацистів у роки Другої світової війни. Законопроект містить поправки до Кримінального кодексу Росії у вигляді нової статті 354.1 під назвою «Реабілітація нацизму». Відповідно до неї осіб, які схвалюють злочини нацистів або заперечують їх, а також поширюють свідомо неправдиву інформацію про діяльність армії країн антигітлерівської коаліції, каратимуть штрафом у розмірі 300 тис. рублів або тюремним ув'язненням на три роки.

Цей законопроект миттєво привернув увагу, викликав критику та побоювання, що це призведе до заборони будь-яких критичних досліджень Другої світової війни.

ГЕЇВ ЗАПРОПОНУВАЛИ ШМАГАТИ НАГАЙКАМИ

Забайкальський депутат Олександр Михайлов заявив про намір виступити із законодавчою ініціативою про прийняття крайового закону, за яким десантники та козаки зможуть карати чоловіків нетрадиційної орієнтації.

«У краї необхідно прийняти закон, за яким десантники мають право затримувати геїв і тягти на площу, де козаки шмагатимуть їх нагайками», – виклав ініціативу депутат. Проте його колеги холодно зреагували на цю пропозицію.

ШТРАФИ ЗА НАПИСИ НА ПАРКАНАХ

Депутат-єдинорос Іван Саввіді запропонував штрафувати за екстремістські написи на парканах і транспортних засобах не тільки їхніх авторів. На думку народного обранця, відповідальність мали нести і власники ушкодженого майна. Як ішлося в пояснювальній записці, запровадження штрафів повинно сприяти видаленню написів «у стислі терміни і спричинить відповідальніше ставлення окремих власників, які раніше не звертали уваги на подібні факти».

Законопроект внесли на розгляд Думи ще попереднього скликання – на початку 2011 року. Якби його прийняли, то всім власникам російських парканів довелося б навчитися відрізняти екстремістські написи від, наприклад, хуліганських. Торкнувся б закон і власників авт з деякими популярними наліпками (як-от «Убий дачника, врятуй МКАД!"). Проте в лютому минулого року парламент зняв законопроект з розгляду.

ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО НАДАННЯ ДЕПУТАТАМ ДЕРЖДУМИ ДИПЛОМУ ПРО ВИЩУ ЮРИДИЧНУ ОСВІТУ

У березні 2005 року Олексій Митрофанов запропонував давати депутатам, які відпрацювали всі чотири роки свого мандату, диплом про вищу юридичну освіту. Законопроект не викликав ентузіазму в колег і його відхилили в першому ж читанні, незважаючи на привабливе офіційне формулювання, в якому йшлося, що «робота в законотворчій галузі дає юридичні знання не гірші, аніж більшість вищих юридичних навчальних закладів, тим більше на платній основі» . У громадськості законопроект викликав, з одного боку, посмішку, з іншого, чергову порцію обурення: мовляв, у депутатів і так багато пільг, тепер ще й диплом буде.

ШТРАФ ЗА ВЖИВАННЯ ЖУРНАЛІСТАМИ ТА ЧИНОВНИКАМИ ІНШОМОВНИХ СЛІВ

Законопроект Володимира Жириновського було внесено на розгляд Думи в лютому цього року. Лідер ЛДПР пропонує штрафувати ЗМІ та чиновників за використання іншомовних запозичень, якщо існують відповідники в російській мові. У пояснювальній записці наведено кілька прикладів слів, за які потрібно карати, а також запропоновано російські варіанти. Зокрема «сейшен» запропоновано замінювати на «зустріч» або «засідання», «бутік» – на «лавку», «сингл» – на «пісню» та ін. Для порушників закону передбачено штрафи до 50 тис. рублів.

ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО ПОДАТОК ЗА УХИЛЯННЯ ВІД АРМІЇ

Депутат від «Єдиної Росії» Франц Клінцевич у червні 2012 року виступив з ініціативою запровадити податок у розмірі 13% з тих, хто ухиляється від служби, який вони зобов'язані будуть платити аж до пенсії. Тобто до 60 років. Законопроект спрямовано проти дітей багачів, у яких є змога «відкосити», та іноземців, які приїжджають на ПМЖ до Росії (зокрема тих, хто відслужив в армії своєї країни). Документ отримав відгук віце-прем'єра Владислава Суркова, в якому йшлося про те, що «ініціатива суперечить чинному законодавству, яке забороняє будь-які форми дискримінації».

ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО ТАВРУВАННЯ КОРУПЦІОНЕРІВ

У липні 2010 року депутати Думи від ЛДПР Сергій Іванов та Ігор Лєбєдєв запропонували повернутися до середньовічної практики – таврування. Посадовим особам, засудженим за корупцію, пропонували робити татуювання у вигляді літери «К» на тильному боці долоні. У пояснювальній записці до законопроекту йшлося, що «мітка колишнього злочинця буде штучно створювати фізичну ознаку, що говорить про характер злочину».

У новітній історії найвідоміший приклад таврування – це нацистські концтабори, в яких кожному в'язневі наносили на тіло татуювання з власним номером, що заміняв йому ім'я.

Встати в один ряд з фашистською Німеччиною в Думі не захотіли, і в квітні 2011 року законопроект відхилили в першому читанні.